Libanon očekával v minulém týdnu jmenování nové vlády, bohužel se tak opět nestalo

6. 11. 2020

Hospodářství zůstalo stát na mrtvém bodě, obchodní sektor si pomalu zvyká na černý kurs, který se pohybuje na úrovni 7000 LBP za 1 USD. Optimismus z minulého týdne se rozplynul.

Zemědělství

Plánovaný seminář pořádaný MZE Libanonu, určený pro zahraniční ambasády akreditované v Libanonu, s cílem představit plán rozvoje a podpory zemědělství, se nekonal. Celé libanonské MZE je v karanténě z důvodu vysokého výskytu COVID 19 mezi zaměstnanci.

V dovozu potravin byl Libanon po dlouhá desetiletí orientován na západoevropské dodavatele, kteří vzhledem ke složité hospodářské situaci, opouští místní trh. Tento trend představuje možnosti pro nové potenciální dodavatele a vzhledem k velmi dobrému renomé českých zemědělských komodit lze doporučit českým potravinářským firmám zvýšit zájem a hledat cestu jak úspěšně exportovat do Libanonu.

Sýrie

Všichni si kladou otázku, jak je možné, že se tak velké teritorium, kde z 85 % rozlohy je válečný konflikt již minulostí, stále nemůže postavit na nohy. V tomto týdnu zaujal projev syrského prezidenta Bašára al Assada, který se věnoval hospodářské situaci a snaze o poválečnou obnovu země. Za hlavní problém nepovažuje embarga, která byla již několikrát uvalena na Sýrii, ale hlavní problém vidí ve finančním kolapsu Libanonu. Historicky sloužil Libanon jako vstupní brána do Sýrie, a to nejenom v toku zboží, ale hlavně v toku finančním. Zejména po vypuknutí syrského válečného konfliktu v r. 2011 zaznamenala Sýrie masivní odliv kapitálu do sousedního Libanonu. Přesná čísla nejsou k dispozici, ale odhadem je dnes v Libanonu tzv. umrtveno cca 27-30mld. USD.

Vzhledem k finanční krizi, která v Libanonu vypukla naplno v tomto roce, kdy banky zastavily vyplácení vkladů v USD a rovněž zastavily veškeré transfery do zahraničí, jsou syrské bankovní vklady považovány téměř s jistotou za nenávratné ztracené.

Dle syrského prezidenta je to hlavní důvod, proč se syrské firmy nejsou schopny opět postavit na vlastní nohy, nemají vstupní kapitál na investice ani na rehabilitaci válkou zničených provozů.

Vývoj Covid-19

Počty nově nakažených se pohybují na úrovni 2000 denně, povinnost nosit roušky se opět vrátila. Hraniční přechody jsou otevřené, mezinárodní lety fungují pod přísnými hygienickými opatřeními. Nově platí zákaz nočního vycházení od 21 hod. do 05 hod. (dodržování není znát, vše nasvědčuje tomu, že i policejní složky jsou již unaveny z často se měnících nařízení).

 

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.