přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ceny potravin v Libanonu neustále rostou, životní úroveň se rychle snižuje

1.4.2021

Dle Světové banky jsou ceny potravin v Libanonu nejvyšší ve srovnání zemí Blízkého a středního východu. Důvodem je vysoká míra inflace, která v roce 2020 vzrostla o 85 % meziročně.

Světová banka provedla vyhodnocení v pěti hlavních kategoriích potravin  včetně sacharidů, ovoce, masa, mléčných výrobků a zeleniny a to v celkem 19 zemích (Blízký a střední východ a Severní Afrika). Ceny čerstvého masa v Libanonu se během roku 2020 zvýšily o 110 %, což představuje nejvyšší nárůst v celém regionu. Průměrný nárůst cen v této kategorii činil 11 %.  Mléko a mléčné výrobky se zdražily meziročně o více než 60 %, a to i přes dotační programy libanonské vlády. Cena zeleniny vzrostla o 71 % i přes to, že se nejedná z valné většiny o import, ale převážně o domácí produkci.

Od začátku tzv. libanonské revoluce v říjnu 2019 uplynulo již více než 18 měsíců a od té doby libanonská libra LBP ztratila cca 90 % své hodnoty, což přivedlo více než polovinu populace pod hranici chudoby.

Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19.

Počet nových pozitivních případů se za  poslední týden příliš nemění (v průměru cca 3.000  případů denně) a tato čísla přímo souvisí s počtem provedených testů.  Vysoká je nadále úmrtnost na COVID 19, s denním průměrem 52 úmrtí.

Dne 22. 3. 2021 vstoupil Libanon do závěrečné fáze uvolňování protiepidemiologických opatření (každá z fází trvala 2 týdny). Téměř vše se v této fázi otevírá, všechny podniky a instituce, nově i dosud uzavřená sportoviště a restaurace, i když s omezením kapacity. Otevírací doba obchodů a restaurací byla prodloužena do  21 hod. Uzavřené  zůstávají bary a noční podniky a zakázáno je konání společenských akcí pro větší počet osob.  Na základě rozhodnutí ministra školství zůstávají školy až do odvolání nadále uzavřené a výuka probíhá on-line.

Mezinárodní letiště v Bejrútu zůstává v provozu.  Pozemní hranici ze Sýrie lze překročit s omezeními dle jednotlivých kategorií osob dle národnosti a účelu cesty.

Před příletem do Libanonu (před nástupem do letadla) se musí cestující (s výjimkou dětí do 12 let) prokázat negativním PCR testem, ne starším než 96 hodin. Po příletu do Libanonu musí všichni cestující podstoupit PCR test na letišti, finanční náklady na test (50 USD) hradí cestující přes aerolinky.

Cestující mají po příjezdu zůstat v domácí karanténě do doby, než obdrží výsledek PCR testu z letiště.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem