Klasický trading se stává minulostí. Jak je na tom obchod v Libanonu v přechodu k digitální ekonomice?

19. 3. 2021

Svět je svědkem digitální transformace s důsledky patrnými na všech úrovních ekonomiky, zejména v obchodní oblasti. Digitalizace přináší větší otevřenost v mezinárodním obchodu a tím i růst konkurence.

Země, které se přizpůsobily nové digitální éře, dokázaly významně snížit náklady a zvýšit integraci do globálních obchodních řetězců. Digitalizace přinesla větší propojení mezi výrobci a konečnými spotřebiteli na celém světě, dokázala vytvořit vyšší produktivitu a sjednotit standardy a celosvětovou certifikaci výrobků a služeb. Libanonská vláda (t. č. v demisi) se snaží o maximální možné prosazování digitálních služeb v obchodu, který je páteří libanonského hospodářství.

Libanon se snaží, i přes aktuálně složitou hospodářskou situaci, prosazovat strukturální změny zejména v zemědělství a ve zpracovatelském průmyslu, což vyžaduje sladění nových technologií s výrobními a dodavatelskými systémy s konečným cílem snížit náklady a udržet rentabilní ziskovost. V Libanonu do určité míry stále ještě přetrvávající ekonomický model prostředníků a drobných překupníků již přestává být životaschopný. Sami představitelé tradičních libanonských rodinných firem přiznávají, že staré ekonomické modely brzdí ekonomickou inovaci a potřebné technologické změny. Firmy, které se chtějí na trhu udržet, musí držet krok s procesem digitalizace světového obchodu. Digitální transformace může v krátké době zlepšit ekonomické vyhlídky Libanonu a přispět k nastartování hospodářského růstu (v r. 2020 se odhaduje ekonomický propad 20% oproti r. 2019).

Situace v Libanonu v souvislosti se šířením COVID-19 stagnuje.

Počet nových pozitivních případů se za poslední 2 týdny příliš nemění (poslední týden v průměru cca 3.500 nových případů denně) a tato čísla přímo souvisí s počtem provedených testů. Vysoká je nadále úmrtnost na COVID-19, s denním průměrem 60 úmrtí (v posledním týdnu). Vládou bylo rozhodnuto o kompletním otevření země k datu 22/3/2021.

Námořní a pozemní hranice je v současné době uzavřena Předpoklad otevření od 22/3/2021.Pozemní hranici ze Sýrie do Libanonu lze překročit pouze s platnou letenkou s odletem z letiště v Bejrútu.

Cestování: Mezinárodní letiště v Bejrútu zůstává v provozu. Před příletem do Libanonu (před nástupem do letadla) se musí cestující (s výjimkou dětí do 12 let) prokázat negativním PCR testem, ne starším než 96 hodin. Po příletu do Libanonu musí všichni cestující podstoupit PCR test na letišti, finanční náklady na test (50 USD) hradí cestující přes aerolinky. Všichni cestující musí před cestou vyplnit on-line formulář.

Cestující mají po příjezdu zůstat 3 dny (72 hod.) v domácí karanténě. Po příletu do Bejrútu je rovněž třeba aktivovat mobilní aplikaci CovidLebTrack, kterou musí cestující předložit při kontrole na letišti, kde ohlásí adresu pobytu, na které budou absolvovat karanténu.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.