přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ve stárnoucím Japonsku se zmenšují balení potravin, ale zvyšují se jejich ceny

8.1.2021

Ceny potravin se za posledních osm let zvýšily o 4 %, ale zohledníme-li jejich čistou hmotnost, je zvýšení ve skutečnosti o 11 %. Jak postupně klesá počet lidí v domácnostech, zvyšuje se poptávka po menších baleních.

Například japonský výrobce Kewpie zmenšil v roce 2013 balení majonézy z 500 gramů na 450 gramů. Společnost zjistila, že s klesajícím počtem lidí v domácnostech, nemohou zákazníci spotřebovat 500 gramovou sklenici v doporučené době jednoho měsíce. Snížením hmotnosti se reálná cena zvýšila o 8 %, avšak výše tržeb zůstala nezměněna. Švýcarský potravinářský konglomerát Nestlé snížil čistou hmotnost instantní kávy ze 150 gramů na 120 gramů.
Spolu s nižší hmotností zboží, spotřebitelé přijali i nenápadný růst cen. Průměrná hmotnost potravinářských výrobků v Japonsku v roce 2019 činila 227 gramů, což je pokles o téměř 7 % oproti roku 2012. Velikost balíčků másla se zmenšila o 9 %, ale cena ve stejném období vzrostla o 12 %. U instantní kávy klesla hmotnost o 23%, ale cena vzrostla o 27 %.
Přestože se japonská populace od roku 2008 zmenšuje, počet jednotlivých domácností se zvyšuje. Průměrný počet lidí v domácnosti v roce 2019 byl 2,2. Počet jednočlenných domácnosti roste a zvyšuje se také zájem o menší porce potravin. Potravinářům rostou výrobní náklady s nutností jednotlivě balit menší výrobky, ale své zisky si drží tichým zvyšováním cen.
Situace se však může změnit. Národní institut pro výzkum populace a sociálního zabezpečení předpovídá, že počet domácností v Japonsku začne klesat od roku 2024. Pokud k tomu dojde, klesne také poptávka po menších produktech. Potravinářské společnosti nebudou schopné udržet své zisky a ceny potravin by mohly klesnout.
Spotřebitelé by se pak mohli krátkodobě těšit z nižších cen, ale z dlouhodobého hlediska bude ekonomika trpět deflací.

V Tokiu a třech sousedních prefekturách vyhlášen nouzový stav

Kvůli obavám z rychlého šíření viru do zbytku země a možného dopadu na život obyvatel a ekonomiku je na jeden měsíc, od pátku 7. ledna 2020, vyhlášen stav nouze.
Vláda vyzvala restaurace a bary, aby ukončily prodej alkoholických nápojů v 19:00 a o hodinu později úplně zavřely. Obchodní domy, sportovní střediska, divadla a další objekty mají také zkrátit provozní dobu. Firmy by měly zavést práci z domova, veřejné akce se mohou uskutečnit, avšak s polovičním počtem účastníků s horní hranicí 5 000 osob. Obyvatelé by se měli především zdržovat doma a neměli by vycházet po osmé hodině večerní.  Školy oproti prvnímu nouzovému stavu, vyhlášenému v březnu, zůstávají otevřené.
V Japonsku se 126 mil obyvatel byl v posledních dnech zaznamenán denní nárůst nakažených přesahující 5 tisíc nových případů. Pro srovnání, ČR s 10 mil obyvatel vykazuje 17 tisíc nakažených denně.

 

Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, Mob ČR: +420 773 743 880, irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem