přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Japonsko zvyšuje cla na dovoz hovězího masa z USA z důvodu vyčerpání kvóty

19.3.2021

Množství hovězího masa dovezeného do Japonska z USA dosáhlo maxima povolené kvóty. Americká asociace exportérů masa (USMEF) nyní naléhá na Japonsko, aby tuto kvótu navýšilo.

Dle vyjádření japonského Ministerstva financí dovoz hovězího masa z USA dosáhl v rámci kvóty svého maxima ve výši 242 tisíc tun už začátkem března. Následně bylo navýšeno clo z 25,8 % na 38,5 %.

Japonské dovozní limity hovězího masa a dalších zemědělských produktů jsou opakovaně tématem obchodních sporů s USA, které ve velkém z Japonska dováží automobily značky Toyota a videohry Nintendo.

„Spuštění tohoto opatření jsme očekávali“, komentovalo současnou situaci asociace USMEF, která propaguje americké hovězí maso v zahraničí. USMEF na základě svých analýz předpokládá, že stejná situace se bude opakovat každý rok, kdy bude dovoz limitovaný kvótou. Obchodní dohoda mezi USA a Japonskem podepsaná v roce 2019 předpokládá každoroční nárůst množství dováženého hovězího, přičemž clo má klesat postupně nejdříve z 38,5 % na 25,8 %, v průběhu 15 let až na konečných 9 %.

Vývoz hovězího masa z USA do Japonska meziročně stoupl o 3 %, množství vyvezené do Číny a Koreje také vzrostlo.

Po desetiletí japonští zákazníci preferovali drahé, ale lokální, tukem mramorované hovězí. Jak se zdá, chutě se postupně změnily. Navíc ve snaze překonat ztrátu způsobenou sníženou spotřebou hovězího masa v restauracích, američtí exportéři spustili kampaň na japonských sociálních sítích, která má za cíl díky receptům doplněným o fotografie podpořit domácí přípravu jídel z amerického hovězího masa.

Největším konkurentem hovězího masa z USA je Austrálie, ale v letošním roce nabídka australského hovězího masa z důvodu sucha výrazně klesla.

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-Mail: irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem