přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Izrael odstranil restrikce na dovoz potravin z Japonska

19.2.2021

Japonská vláda oznámila, že Izrael zrušil omezení na dovoz potravin, která přijal po havárii Fukušimské jaderné elektrárny v roce 2011. Počet zemí trvajících na tomto dovozní omezení se tak snížil na 15.

Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo zahraničních věcí doplnilo, že od pondělí 1. února 2021 jsou obchodníci z Fukušimské prefektury a pěti dalších sousedících prefektur osvobozeni od povinnosti provádět testy a předkládat certifikát o zdravotní nezávadnosti z hlediska radiace před exportem svých zemědělských produktů do země středního východu.

Toto omezení se týkalo veškerých potravinářských produktů a také obilí, mořských plodů a hub z prefektur Fukushima, Iwate, Miyagi, Tochigi, Gunma a Chiba. 

V roce 2011 zavedlo celkem 39 zemí toto opatření omezující dovoz. Důvodem byl únik radiace po havárii fukušimské elektrárny způsobené masivním zemětřesením a následnou vlnou tsunami. 

Japonský ministr zemědělství Kotaro Nogami na tiskové konferenci prohlásil, že na základě vědeckých výzkumů, bude vláda dále urgovat zbývající země a regiony, aby od těchto omezení také odstoupily nebo je alespoň zmírnily. 

Mezi těmito zbývajícími 15 státy omezující dovoz japonských potravin jsou např. EU, Čína, USA, Rusko, Indonésie, Filipíny a Spojené arabské emiráty.

 

Covid 19 – aktuální situace

Ve středu 17. 2. Japonsko zahájilo proti covidu-19 očkování. Na úspěchu japonské vakcinace do značné míry závisí již jednou odložené olympijské hry v Tokiu. Japonská vláda schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, kterou se v mnoha jiných zemích očkuje již od prosince loňského roku. Země zůstala v očkování pozadu poté, co požádala výrobce, aby provedl nad rámec dřívějších klinických testů výzkumy přímo s účastí Japonců.

Počty případů nově nakažených po dobu jednoho měsíce neustále klesají, konkrétně jde o cca 1 - 1,5 tis. nakažených denně. Nouzový stav by tak mohl skončit dne 7. března.

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-Mail: irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem