ČÍNA - Deficit čínského agrárního obchodu se začátkem roku prohloubil

Za 10. červen zaznamenala Čína jedenáct nových případů nákazy COVID-19, všechny byly importovány ze zahraničí. Počet nakažených za posledních sedm dní vzrostl o 35, až na jeden případ se vždy jednalo o osoby přijíždějící ze zahraničí. Zároveň v tomto období nikdo tomuto onemocnění nepodlehl. Čína zůstává prakticky pro cizince uzavřená a stále není jasné, kdy dojde k většímu uvolnění restriktivních opatření pro vstup osob do země.

Po ráně, kterou zasadila čínské ekonomice pandemie COVID-19, očekávají čínští experti, že v druhé půli roku dojde k celkovému ekonomickému oživení. Zároveň si Čína dává za cíl soustředit se na rozvoj vysoce kvalitních produktů a služeb, stabilizaci zaměstnanosti a  podporu spotřeby. Ačkoli Čína během “dvou zasedání” výjimečně nestanovila očekávanou míru ekonomického růstu pro rok 2020, předpokládá se, že její hospodářství poroste téměř o 2 %. Napomoci by měl i závazek čínského ministerstva obchodu pomoci firmám zabývajícím se zahraničním obchodem. Má se jednat o poskytnutí finanční výpomoci, ale také o  zjednodušení některých procedur, další rozvoj zón pro cross-border e-commerce a  navyšování importů.

Během prvních čtyř měsíců roku zaznamenala Čína deficit agrárního zahraničního obchodu ve výši 28.62 miliard USD, meziročně se jedná o nárůst o 18.2 %. Import se zvýšil o 8 % aexport klesl o 2.6 %. Celkem Čína v tomto období dovezla 2.14 milionů tun kukuřice (narůst o 29.8 %) a 1.32 milionu tun vepřového masa (nárůst o 180 %).

Přestože byl epidemií silně zasažen i lihovarnický průmysl, hlavní čínský producent lihovin firma Kweichow Moutai očekává, že dosáhne v roce 2020 růstu tržeb o 10 %. Ministerstvo průmyslu a informačních technologií ČLR přitom minulý týden oznámilo, že čínští producenti alkoholu zaznamenali během prvních čtyř měsíců letošního roku meziroční pokles tržeb o 8.59 %. Oproti stejnému období loňského roku došlo ke snížení produkce lihovin o 2.44 %, ale k  nárůstu produkce piva o 7.46 % a vína o 24.11 %.

Poté, co premiér Li Keqiang vyjádřil svou podporu malým pouličním obchodníkům a stánkařům a označil je za důležitý zdroj zaměstnanosti, vyjádřil se Peking, že na jeho území je tato činnost nadále ilegální a hodlá ji potírat. Podle deníku Beijing Daily se různá čínská města nacházejí na různém stupni rozvoje a proto je možné lokálně tento typ živnosti tolerovat. Peking je však hlavním městem s rozvinutými službami a vysokou životní úrovní, proto je taková činnost v jeho ulicích nevhodná.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrej.placek@mze.cz

12.6.2020

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.