přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Významný krok na cestě ke schválení vývozu českého hovězího masa

26.10.2017

25. 10. 2017 úřad AQSIQ informoval ČR o záměru vyslat expertní misi zaměřenou na BSE (Bovine Sponingform Encefalopathy) do ČR. Výsledek mise rozhodne o vymazání ČR ze seznamu zemí se zvýšeným nebezpečím BSE, což je klíčový krok a nezbytná podmínka k umožnění následné žádosti o schválení pro vývoz hovězího masa do ČLR.

ČR byla na seznam přidána automaticky po výskytu tohoto onemocnění na základě výnosu úřadu AQSIQ z roku 2001. ČR odevzdala žádost o vyškrtnutí a příslušné dotazníky v průběhu let 2016-2017. Po vyškrtnutí ze seznamu a schválení hovězího masa na státní úrovni se bude moci přikročit k registraci výrobních závodů na podnikové úrovni centrální čínskou agenturou CNCA (Certification and Accreditation Administration of the People´s Republic of China).

Otevření čínského trhu pro české hovězí maso má potenciál pozitivně ovlivnit dosud velmi negativní vzájemnou obchodní bilanci v oblasti zemědělských produktů a potravin, a rovněž by přispělo ve snaze o nalezení náhradních trhů v době trvajících sankcí proti (a od) Ruské Federaci.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem