přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Úspěšný postup žádosti o schválení vývozu českého sladu do finální fáze vyjednávání

26.10.2017

13.10.2017 ČR obdržela od odpovědného čínského úřadu AQSIQ (General Administration for Quality Supervision, Inspection and Quarantine of the People´s Republic of China; kontrolní úřad na úrovni ministerstva, který má v pravomoci schvalování žádostí o export potravin a zem. výrobků do ČLR) návrh bilaterálního protokolu pro dovoz českého sladu (z jarního ječmene) do ČLR.

Bilaterální protokol ustavuje základní podmínky, které daná komodita musí splňovat, aby mohla být do ČLR vyvážena. Jedná se o výsledek několikaměsíčního snažení nejen státních institucí (ZÚ Peking, MZe, MZV, ÚKZÚZ a SZPI), ale stejnou měrou i výzkumných institucí (VÚPS, VÚRV) a českých sladoven (Soufflet, Sekado a Klusáček). Po úspěšném završení jednání o jeho konečné podobě bude protokol podepsán na ministerské úrovni.

ČR je v současné době jedním z největších exportérů sladu na světě (v r. 2015 na 9. místě / export 236.000 t / produkce 568.000 t). Vzhledem k tomu, že popularita dražšího piva (především z rychle rostoucího trendu minipivovarů) v posledních dvou letech v ČLR rapidně stoupá, dá se předpokládat, že zájem po luxusnějších a speciálních dovozových surovinách pro výrobu piva poroste. Tento trend již byl potvrzen skutečností, že se ČLR v roce 2016 stala největším odběratelem českého chmele na světě (na první pozici vystřídala Japonsko).

Již v roce 2016 vstoupil ZD do aktivního kontaktu s Čínskou pivovarnickou asociací, která sdružuje většinu čínských výrobců piva, která rovněž projevila zájem o dovoz českého sladu a chmele. V rámci ČLR se uskutečňuje i několik specializovaných pivovarnických veletrhů.


 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem