přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Počty nově nakažených rostou v Číně nejrychleji od dubna

31.7.2020

Od pondělí 27. července do čtvrtku 30. července bylo v pevninské Číně zaznamenáno 401 nových případů COVID-19. Importovaných případů bylo pouze 14, v ostatních případech se jednalo o místní přenos.

Ve srovnání s předchozími měsíci se jedná o významný nárůst počtu nakažených, za který jsou zodpovědné zejména ohniska v provinciích Xinjiang a Liaoning. Hlavní město provincie Xinjiang bylo už v půlce července při výskytu prvních případů uzavřeno a byl v něm omezen pohyb osob. Během tohoto týdne v něm i přesto přibylo 354 nově nakažených a jejich denní narůst se denně zvyšoval. Celkově už zde bylo otestováno přes 2,3 milionu obyvatel tohoto 3,5 milionového města.  V provincii Liaoning je zdrojem nákazy přístavní město Dalian, kde byla přísná opatření zavedena minulý týden poté, co byla zjištěna přítomnost koronaviru u zaměstnance tamějšího podniku zpracovávajícího mořské plody. Od pondělí do čtvrtka zde úřady zaznamenaly 30 nových případů. Situace je zde nebezpečnější, protože hrozí zavlečení nákazy do blízkých hustě obydlených oblastí s desítkami milionů obyvatel, zároveň je však Dalian i ekonomicky významný přístav.

Přes současné problémy s novými ohnisky COVID-19 se Číně daří obnovovat svou ekonomiku, která v prvním čtvrtletí zaznamenala historický propad o 6,8 %. V druhém čtvrtletí se již vrátila k růstu dokonce o 3,2 % a manufacturing purchasing managers’ index (PMI) za červenec dosáhl hodnoty 51,1, přičemž hodnota přes 50 indikuje růst výroby. Nevýrobní PMI byl dokonce 54,2.

 

Čína pozastavila dovoz z dalšího brazilského masokombinátu

Největší brazilský exportér drůbežího masa společnost BRF dostal kvůli obavám z přenosu koronaviru zákaz vyvážet do Číny masné výrobky již ze svého druhého závodu. Samotná společnost nebyla o zákazu nikterak informována, ale dozvěděla se o něm z oznámení na webových stránkách General Administration of Customs of the People’s Republic of China. Celkem byl Čínou tento zákaz uvalen už na 25 maso zpracujících závodů po celém světě, šest z toho v Brazílii. Od minulého týdne musí navíc exportéři masa ke každé zásilce doložit negativní test nukleových kyselin, aby mohla být vpuštěna ke zpracování.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem