přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Nové příležitosti k exportu dřeva a dřevařských výrobků do ČLR

27.11.2017

ČLR je největší importér a druhý největší spotřebitel dřeva na světě. V roce 2016 dovezla cca 120 milionů m3 dřeva a dřevařských výrobků („timber products“; viz statistické tabulky níže), přičemž v roce 2017 se předpokládá překonání tohoto čísla. Především dovoz měkkého dřeva („softwood“ resp. dřevo jehličnatých stromů) roste v posledních letech nejvíce a minimálně po několik následujících let se počítá s pokračováním tohoto trendu.

Jelikož vlastní čínská produkce dřeva, která dlouhodobě zdaleka nestačila potřebám čínského dřevozpracujícího průmyslu, byla navíc v březnu 2017 zastavena úplným zákazem komerční těžby, čínský dřevozpracující průmysl je nucen aktivně vyhledávat stále nové a nové zdroje.

V této souvislosti se ZD Peking 19.10.2017 setkal s vedením China Wood Importers Committee, China Timber and Wood Products Distribution Association (CTWPDA). CTWPDA sdružuje největší čínské dřevozpracující společnosti v ČLR. CTWPDA vyjádřila zájem o nákup měkkého dřeva (jehličnany – smrk, atd.), ale např. i tvrdých dřev jako je dub a dřevěných výrobků, především kvalitních dubových podlah. CTWPDA pravidelně vysílá delegace nákupčích svých členských společností. Poslední delegace navštívila Evropu v květnu 2017 (Ruskou federaci, Skandinávské a Pobaltské země a Německo), přičemž v  roce 2018 se zvažuje vyslání další mise. V případě zájmu společností z obou zemí by Česká republika byla zahrnuta do příští cesty nákupčích CTWPDA do Evropy.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem