Čína plánuje omezit dovoz agrárních produktů z Austrálie a bojuje s domácím přenosem nákazy

15. 5. 2020

Čína zakázala dovoz hovězího masa od čtyř významných zpracovatelů z Austrálie a hodlá uvalit 80% cla na dovoz australského ječmene.

Ke 13. květnu v Číně přibyly tři nové případy nákazy COVID-19, za předchozí den to bylo případů sedm. Město Jilin na severovýchodě Číny bylo z důvodu zvýšeného počtu nově nakažených částečně uzavřeno.

Částečné uzavření města Jilin ve stejnojmenné provincii na severovýchodě Číny zapříčinily nejnovější případy komunitních přenosů. V poslední době se nákazová situace v Číně jevila pod kontrolou, absolutní většina nových případů se totiž vztahovala k jedincům přijíždějícím ze zahraničí. V posledních dnech však došlo k obratu a mezi novými případy tvoří většinu případy přenosu na domácí půdě. Původ nákazy byl u 21 jedinců z této oblasti vystopován k zaměstnankyni prádelny v nedalekém městě Shulan, kde byla přísná bezpečnostní opatření zavedena již dříve. Okolnosti, za jakých se sama nakazila, jsou však doposud neznámé. Z bezpečnostních důvodů byly zavřeny školy, omezena doprava a zakázáno shromažďování. Komunitní přenos se objevil i ve Wuhanu, kde byl virus vůbec poprvé identifikován. Město má v plánu kvůli šesti novým případům místního přenosu nechat otestovat všech jedenáct milionů obyvatel.

Čína oznámila, že zvažuje zavedení 80% cel na dovoz australského ječmene. Tento krok by mohl být likvidační pro velkou část australských producentů, protože téměř 50 % celkové australské produkce ječmene se vyváží do Číny. Pro čínské importéry by nebyl výpadek dovozů z Austrálie natolik zásadní, protože mohou využívat alternativních dovozů z Německa, USA a Kanady. Z důvodu nedodržení podmínek inspekce a karantény zboží zakázala Čína dovoz hovězího masa od čtyř významných australských zpracovatelů. V Austrálii je však dalších sedmdesát dodavatelů hovězího, na které se zákaz nevztahuje.

Někteří experti se domnívají, že nedávné kroky Číny vůči australskému dovozu mají spojitost s požadavkem australské vlády na nezávislé prošetření původu nového koronaviru. Samotná Čína tuto tezi samozřejmě odmítá, ale je faktem, že čínský velvyslanec v Austrálii nedávno v souvislosti s australským požadavkem na zahájení vyšetřování prohlásil, že čínští spotřebitelé by mohli přestat nakupovat australské víno a hovězí. Čínská vláda již v minulosti zavedla politicky motivované omezení vzájemného obchodu s některými státy. Existují však také obavy, že se jedná o první krok v budoucím obchodním konfliktu mezi Čínou a Austrálií.

Je pravděpodobné, že se Čína bude snažit nahradit výpadek australského dovozu dovozem ze Spojených států, což by ji pomohlo k naplnění závazků plynoucích z první fáze obchodní dohody mezi oběma státy. Jen pár dní poté, co Čína oznámila svůj záměr omezit dovoz australského ječmene, povolila dovoz této obiloviny z USA. Zároveň byl také z USA povolen dovoz borůvek a očekává se výrazné navýšení dovozu sóji.

V čínské provincii Hunan se vyskytly další případy ohrožení zdraví dětí v souvislosti s dětskou výživou. Problém však podle všeho tentokrát nespočívá v samotném produktu, ale v tom, že byl zaměstnanci jedné prodejny maloobchodního řetězce doporučován jako varianta vhodná pro děti alergické na standardní dětskou výživu. Daný produkt je ale označen pouze jako proteinový nápoj a nic nenasvědčuje tomu, že by byl vhodný pro dětskou konzumaci. Postiženo tak bylo nejméně pět dětí. Více než deset let po čínském skandálu s melaminem v dětské výživě dávají čínští spotřebitelé nadále přednost zahraničním produktům, které si drží více než polovinu čínského trhu. Podíl zahraničních značek se postupně zmenšuje na úkor těch domácích, ale obyvatelé největších měst s vyššími příjmy nadále preferují zahraniční zboží.

Třetí největší čínský developer společnost China Vanke se rozhodl rozšířit pole své působnosti a začít podnikat v chovu prasat. Tento krok je připisován neuspokojivé situaci na čínském trhu s nemovitostmi a snaze vynahradit si očekávané ztráty. Společnost má v plánu odchovat 250 tisíc prasat ročně.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrej.placek@mze.cz

15.5.2020

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.