Čína uvolňuje vnitřní omezení a ponechává přísná opatření pro vstup do země

Čína dále pokračuje v trendu uvolňování dříve přijatých restrikcí. Obyvatelé nejhůře zasaženého města Wuhan, dřívějšího epicentra epidemie, mohou po jedenácti týdnech z města vycestovat. Epidemie nejvíce dopadne na malé živnostníky a podniky, ale vliv bude mít i na zemědělskou produkci v Číně.

Ke dni 8. dubna 2020 nahlásila Čína 63 nových případů onemocnění COVID-19, z toho se u 61 případů jednalo o nákazu u jedinců přijíždějících ze zahraničí a pouze ve dvou případech se jednalo o místní přenos. Z toho důvodu Čína nadále znemožňuje vstup do země držitelům většiny typů víz včetně povolení k pobytu. Zjednodušeně platí, že cizinci, kteří z Číny vyjeli před zavedením těchto opatření, nebudou mít prozatím možnost se vrátit.

Panují obavy z návratu Číňanů pobývajících v zahraničí. Statisíce se jich vydaly do zahraničí kvůli studiu nebo za prací a s tím, jak se situace v Číně uklidňuje, zatímco v dalších zemích dochází k jejímu zhoršování, hrozí při jejich hromadných návratech zavlečení druhé vlny nákazy. Čína tedy pomalu uvolňuje opatření uvnitř země, ale zpřísňuje opatření při vstupu.

Produkce vepřového masa byla silně zasažena nejprve africkým morem prasat a poté, když už se mělo začít pracovat na obnově chovů, i onemocněním COVID-19. V současnosti se zdá, že kroky přijaté čínskou vládou nesou své ovoce, protože se cena vepřového masa v poslední době pomalu stabilizuje. Karanténní opatření zkomplikovaly také logistiku v zemědělství. Některé oblasti se v důsledku toho potýkaly s nedostatkem krmiv pro hospodářská zvířata, což vyústilo v nucené snižování chovů. Nedostatek vstupních zdrojů jinde způsobil, že nebylo možné včas provést jarní setbu.

S návratem lidí na pracoviště se opět otevírají restaurace a stravovací zařízení. Tento proces probíhá již několik týdnů, ale je zřejmé, že mnozí drobní živnostníci a podniky dveře svých krámů již neotevřou, a to i přesto, že vláda i těmto malým subjektům přislíbila finanční a bankovní pomoc. Je však otázkou, do jaké míry tato krize poznamená kulturu stravování v Číně. Číňané se museli vzdát pohodlí venkovního stravování a začali si vařit doma, přičemž se část z nich vyjádřila, že v tomto trendu hodlají pokračovat i do budoucna.

Školy se již otevřely ve většině provincií. V Šanghaji, Tianjinu a provinciích Zhejiang, Shangdong a Liaoning je datum jejich otevření již stanoveno, avšak v Pekingu, Chongqingu a v provinciích Hebei, Hubei a Guangdong zatím není konkrétní datum známo.

 

Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, tel.: +420 702 176 276, e-mail: ondrej.placek@mze.cz, ondrej_placek@mzv.cz

9.4.2020

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.