přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Spojené arabské emiráty sází na drony a jejich použití v zemědělství, které může pomoci potravinové bezpečnosti a ochraně životního prostředí

25.9.2020

Představa sázení semen na ploše 150 kilometrů čtverečních v neupraveném terénu, kam jakákoliv klasická zemědělská technika nemůže, je téměř nemožná. I pro to sáhly Spojené arabské emiráty po nové technologii, kterou na tak velké ploše ještě nikdo nevyzkoušel. Řeč je o v současnosti velmi populárních dronech.

Spojené arabské emiráty mají nové technologie v oblibě. O použití dronů se dočteme téměř denně. V současnosti to může být používání policejními složkami na plážích, kde kontrolují rozestupy a použití roušek, bezpečnostními složkami, které během března a dubna letošního roku používali obří drony na stříkání ulic a silnic desinfekcí, ale i zemědělci, kteří za pomocí dronů kultivují půdu a zabraňují rozšiřování pouště.

V roce 2019 se místní firma spojila s Ministerstvem pro změny klimatu a životního prostředí a vyzkoušela použití dronů na zasazení více než 6 milionů semen stromů a keřů na ploše 150 kilometrů čtverečních, které mají za úkol zabránit rozšiřování pouště a postupné zúrodňování půdy. Projekt, který by v náročném terénu zabral několik měsíců a spoustu lidských zdrojů, zvládla firma za pomoci dronů během několika dnů. Tím Spojené arabské emiráty opět dosáhly prvenství, tentokrát díky použití dronů na tak rozsáhlý zemědělský projekt.

Všechny články, které se týkají zemědělství post-covidového období v SAE, jsou podobné. Tato země si uvědomuje nutnost větší potravinové soběstačnosti, větších investic do farmaření a podporu technologického vývoje, který v místních podmínkách vše umožní. Použití dronů přináší do místního zemědělství nové možnosti. Jejich používání zlepšuje a ulehčuje precizní farmaření. Speciálně navržené softwary rozpoznají nejen co rostlinám nebo půdě chybí, ale také zkracují dobu, za kterou farmář dokáže celý objekt prohlédnout a analyzovat.

Pokud se podíváme na globální data a projekce, které odhadují, že se hodnota obchodu zemědělských dronů do roku 2026 zvedne na závratných 8 miliard dolarů, mluvíme o zásadní technologické inovaci. Pokud všichni bereme traktor jako klasický příklad farmaření posledních desetiletí, dron může mít stejné uplatnění v blízké budoucnosti. Nejvíce to bude znát právě v zemědělsky mladých zemích. V roce 1971 bylo na území SAE registrováno pouze 634 zemědělských holdingů. Nyní je to téměř 38 krát více, přesně 24 018. S tím se zvyšuje i zemědělsky obdělávaná plocha, která za posledních 50 let stoupla z 2 237 na 74 987 hektarů.

Na rozšiřování používání dronů ukazuje i fakt, že se v emirátech připravuje nový zákon, který především v zemědělském sektoru pomůže využít plný potenciál dronů, a podpořit tak emirátskou vizi SAE jako technologické a potravinově bezpečné země.

 

Zpracoval: Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem