přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Spojené arabské emiráty neznamenají pouze Dubaj, ať už se jedná o dovolenou, zákony nebo podnikání

17.7.2020

Dnešní počet nakažených opět přesáhl 200, a tak celkové číslo dosáhlo 56 000, i když je to pro emiráty pozitivní zlepšení, situace v zemi není nejlepší. A pokud by se mohlo zdát, že ano, je nutno říci, že je hlavně nepředvídatelná. Stejně jako kroky místních vlád, a to zvlášť v každém ze 7 emirátů.

Po pomalých vlnách uvolňování se zdá, že je vše při starém. Dubaj přijímá turisty, stačí mít negativní a platný test, nainstalovat si pozorovací aplikaci a vydat se do právě otevřených bazénů a na místní pláže. Nicméně když se posunete na mapě o 100km do nedalekého hlavního města, vše je jinak. Zavřené jsou téměř všechny pláže (kromě hotelových), zavřené jsou bazény a po cestě autem vás na pomezí hlavního města čeká policejní kontrola, která vás sice pustí v případě, že máte platný negativní test, ale ve frontě na kontrolu můžete stát i několik hodin.

To hezky popisuje, jak rozdílné mohou být zákony ve dvou sousedních městech, v tomto případě správně řečeno emirátech. Vlastní samospráva, vlastní podpora místním firmám a v neposlední řadě vlastní zákony pro obchodníky. Dobrý příklad je firma podnikající ve výrobě nebo exportu lihovin. Je překvapivé, že spotřeba alkoholických nápojů v emirátech není vůbec malá a narazíte i specializované, trošku skryté, prodejny. Nicméně právě prodej mají na starosti oficiální distributoři. V případě Dubaje jsou to pouze dva, v Abú Dhabí je jich 6 a situace je rozdílná i ve zbývajících emirátech. Ten, jež má licenci na obchodování s alkoholem v jednom emirátu, velmi pravděpodobně nemůže vyvážet do emirátů sousedního.

Je tedy velmi důležité vždy pokládat distributorům správné otázky a ujistit se, že znají nejen legislativu a potřebné certifikace k prodeji, které se v emirátech vážou na distributora na rozdíl od výrobce, ale také na možnosti prodejů v ostatních emirátech.

Z důvodů častých nečekaných změn a nepředvídatelné situaci je nyní velmi těžké cokoliv firmám nebo cestovatelům doporučit. Proto vždy doporučuji před plánováním cesty sledovat stránky Českého velvyslanectví v Abú Dhabí, na kterých jsou ty nejaktuálnější oficiální informace a v případě obchodních otázek kontaktovat mě na email.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem