přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Spojené arabské emiráty myslí částečnou potravinovou samostatnost vážně. Do Abú Dhabí právě dorazila první loď se 4500 kusy Holštýnského skotu.

10.7.2020

První část dohody o vyšší domácí produkci mléka právě začíná. Holštýnský skot dorazil speciálně upravenou lodí ZAIN 1, splňující veškeré standardy OIE pro přepravu živých zvířat, až z Uruguaye za pouhých 40 dní.

Jde o první dodávku z mnoha, které budou nyní následovat pro založení největší mlékárny na  území SAE. Podle dostupných dat se uvádí, že spotřeba mléčných výrobků v regionu roste každým rokem o 20%. Z toho plyne nejen touha místních farem po zvýšení produkce, ale také zapojení vlády s plánem vyšší soběstačnosti u tak důležité suroviny.

I když jsou podmínky v emirátech extrémní, současné technologie a vysoké investice do podniku přinášejí skvělé výsledky.

Je sice pravdou, že s velkou spotřebou v regionu je a bude závislost na importu mléčných výrobků i nadále významná, nicméně vlastní produkce mléka otevírá příležitosti pro firmy jak vyrábět své produkty z čerstvého mléka přímo na území SAE. Již nyní lze v obchodech nalézt místní jogurty nebo měkké i čerstvé sýry, jako například mozzarella, což bylo před pár lety nepředstavitelné.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem