přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Spojené arabské Emiráty kupují skoro polovinu zemědělského gigantu Louis Dreyfus Company

4.12.2020

Pro obě strany je to krok poměrně zásadní. Pro rodinný gigant Louis Dreyfus Company (LDC) se jedná o prvního zahraničního investora, pro státní emirátský holding ADQ jde o další velký krok k potravinové bezpečnosti země.

LDC je jedna ze 4 největších obchodních firem s komoditami a procesováním potravin a téměř 170 letou tradicí. 10% veškerého obchodního pohybu se zemědělskými produkty na světě je právě pod hlavičkou LCD. Firma se rozrostla do mnoha dalších odvětví a podniků. Jedním z nich je Louis Dreyfus Company Holding BV (LDCH),  specializující se na komodity, o který emirát Abú Dhabí projevil zájem. 

Velmi zajímavé je to, že rodinná firma na poprvé prodala rovnou 45 % akcií zmíněné komoditní odnože LDCH. Může to být například tím, že obě strany nalezly v této listopadové dohodě to, co potřebovaly. Ceny komodit a světový trh zažívá nemalé turbulence a podle oficiálních čísel to nebyl pro LDC nejlepší rok. Na druhé straně SAE během letošního roku zjistily, jak zranitelná je 80% závislost na importu od třetích stran. Představa SAE o spoluvlastnění zemědělského gigantu a zároveň nový příliv velkých investic pro LDC, dává v letošním roce jasný smysl. 

Dohoda samozřejmě také zaručuje dlouhodobou dodávku zemědělských komodit do Spojených arabských emirátů. Oficiální zpráva ADQ také udává, že má v plánu díky spolupráci vytvořit a LDCH nejdůležitějšího hráče se zemědělskými komoditami na celém Blízkém východě. 

O státní firme ADQ, která vznikla v roce 2018, jsem psal již dříve. Jde o strategický krok místní vlády, jak se vyrovnat s potravinovou bezpečností. Pouhé zlepšení dodávek potravin by ale pro emiráty nebylo dostatečné. Proč také, když máte vizi a jste jednou z nejbohatších zemí na světě. Plán SAE je být světovým hráčem nejen na trhu s ropou, ale začít chytře diverzifikovat do dalších odvětví, včetně zemědělských komodit a potravin. 

V tomto roce jde již o druhou gigantickou investici ADQ, ta první bylo koupení 50% podílu agroskupiny Al Dahra Holding, největšího zemědělského holdingu v emirátech, který vlastní farmy po celém světě. 

 

Zpracoval: Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzvcz

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem