přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

SAE - Situace se konečně dostává pod kontrolu, firmy a podniky se otevírají, restaurace a hotely mohu nyní obsadit 60% kapacity a Dubaj vítá od 7.7. první turisty. Rok 2021 bude plný nových příležitostí

26.6.2020

Ačkoliv počty nemocných dále dosahují 400 denně, Spojené arabské emiráty odklání pozornost na důležitější témata, jako je nastartování ekonomiky a podniků.

Naštěstí si uvědomují, že bez rychlého spuštění turistického ruchu to nepůjde. Proto na základě semaforu a rizikovosti zemí povolují od 7.7. návrat turistů z málo zasažených (zelených) oblastí.

Je sice pravdou, že prodeje v supermarketech a online obchodech trhaly rekordy, ale na hledání nových produktů a dodavatelů pořádně nebyl čas.

SAE si během této krize uvědomily, že jejich vize větší potravinové soběstačnosti musí přijít co nejdříve. Při 80% závislosti na importu je to rozumný krok, ve kterém by exportéři neměli vidět riziko, ale příležitost.

Pomalu se upravují pravidla pro místní podnikatele, ve státních novinách se mluví o dalších plánech na podporu zahraničních investorů. SAE si začínají vážit firem, které by měly výrobní nebo zpracovatelské podniky na místním území pro region GCC.

Během korona-krize vznikla v supermarketech oddělení „Made in UAE" s velmi významnou propagací. Na druhou stranu podle dat společnosti Carrefour Middle East velmi významně stouply prodeje dražších výrobků z Evropské unie. Stejně tak začalo mnoho evropských firem budovat společné projekty s místní vládou, například budování hydroponických farem. SAE začaly být velmi otevřené jakékoliv spolupráci, která jim pomůže s jejich vizí větší potravinové soběstačnosti. Představené projekty jsou zatím vždy spolupráce, ne pouze místní projekty hledající dodavatele. To hlavní, co se v tomto regionu cenní, je pořád know-how.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem