SAE - Atlantický losos, který vyrost v poušti

Někomu se může zdát, že jde o vtip. A určitě by měl před pár desítkami let pravdu, ale nové technologie pěstování potravin a chování zvířat přepisují hranice mezi realitou a fikcí.

Jednou z nich je například akvakultura, jeden z nejdůležitějších, nejefektivnějších a nejrychleji rostoucích oborů zemědělství ve Spojených arabských emirátech (SAE). Jde o jeden z mála způsobů hospodaření, který dokáže za použití malého nebo kontrolovaného množství vody produkovat velké množství potravin bohatých na protein, v jakýchkoliv částech světa. S neustále klesajícími počty ryb v mořích, nižšími zásobami čisté vody a rostoucí poptávce po kvalitních potravinách bohatých na protein jde o nevyhnutelný směr naší budoucnosti. Naštěstí díky zemím jako jsou Spojené arabské emiráty, které investovali do těchto technologií nemalé peníze, se kontrolované chování ryb stává levnější a ziskové.

Podle Food and Agriculture Organization (FAO) při Organizaci spojených národu, bude v roce 2027 průměrná globální spotřeba ryb 21,3kg na osobu za rok. Oproti 9,0kg v roce 1961, nebo 20,3kg v roce 2017. A když k tomu přidáme současný průměr SAE okolo 25kg, který z 75% pokrývá nutný zahraniční import, dává důraz na místní chov ryb na území SAE opravdu smysl. Přímo do podpory stavby líhní a chovných farem investovala místní vláda přes 1 miliardu korun v posledních 2 letech.

Jen kousek za Dubaji naleznete firmu Fish Farm, která má kromě jiných, 4 nádrže každou o objemu 1000 kubických metrů plnou lososů. Výzkum trval několik let, než se podařilo vytvořit podobné podmínky, jako má losos v atlantickém oceánů. Mezi základní patří například tmavé prostředí, které má simulovat hloubku, studená voda a silné proudy. Jejich systém dokáže recyklovat 98% procent použité vody. Vize chovu lososů na území SAE vychází z dlouholetého přání korunního prince Dubaje, Sheikha Hamdan bin Mohammed bin Rashida al Maktouma. V současnosti je právě firma Fish Farm čtvrtým největším producentem organických atlantických lososů na světě a jedinou ze všech s plně kontrolovaným prostředím po celý rok. Lososí jikry jsou dováženy převážně ze Skotska a po dvou letech v kontrolovaných nádržích dorůstají konzumní velikosti 3-4kg. V současnosti tedy dokáže samotná Fish Farm pokrýt místní poptávku po lososím masu, které je druhé nejoblíbenější v SAE. Celková produkce firmy všech ryb v organické kvalitě je nyní cca 3000 metrických tun ročně.

Při návštěvě místního supermarketu tedy vždy v oddělení ryb vidíte úplně čerstvé atlantické lososy v organické kvalitě, kteří ale vyrostli ve studených nádržích umístěných v horké poušti.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.