přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

SAE - Přísnější omezení se s končícím ramadánem opět vrací, denní nárůsty nemocných poprvé přesahují 900, nouzový stav stále pokračuje bez data ukončení

22.5.2020

V současné době vláda oficiálně uvádí 26 898 potvrzených případů. Každý den provádí téměř 40 000 testů a přibývá kolem 900 pozitivních. Denní přírůstky jsou nejvyšší za dva měsíce a s každým týdnem rostou.

Aerolinky začínají spouštět obousměrný provoz. O návrat do normálu ale nejde, nastoupit do letadla směrem do SAE smí pouze místní rezident a s povolením k návratu, o které se žádá online. Pouhá rezidentní víza ale nemusí zaručit, že bude žádost o návrat povolena. 14.5 ohlásilo Air Arabia, že od 2.7 spouští opět linku Praha- Sharjah (Sae).

Vláda v některých emirátech nečekaně uvolnila část opatření. Lidé se během dne mohou volně pohybovat (za určitých pravidel), obchody, restaurace i služby se postupně spouštějí. Samozřejmě v omezené míře. Podniky mohou mít 30% obsazenost pracovníků, jsou nutné rozestupy, všichni zaměstnanci obchodních center musí před návratem na test přítomnosti Covid-19. Již 4 Emiráty ze 7 také spustili provoz hotelů, pláží a bazénu (pouze pro ubytované). To ale neplatí pro Abú Dhabí, ve kterém se nachází většina úřadů a ministerstev. Ty tedy pořád fungují pouze ve velmi omezené míře a bez možnosti kontaktu.

Co se týká exportu do SAE, narážíme jen na dva problémy. Jinak se snaží vláda aktivně podporovat fungování obchodu a začala klást důraz na větší soběstačnost a vytváření krizových zásob.

První je navýšení cen přepravy. Většina dotázaných firem se snaží navýšení hradit ze svého, aby nepřišly o zakázky. To bereme jako hlavní negativní dopad, kdy kvůli vyšším cenám mohou na trh vstoupit levnější dodavatelé mimo EU. Pro některé rozvojové země se místní vláda rozhodla platit zvýšené náklady na přepravu. Pro evropské země ale nikoliv. Nicméně se současným zlepšováním situace a návratem kontejnerů z Číny by se měly ceny znovu snižovat.

Druhý problém způsobuje uzavření výrobních firem, které odebíraly základní potraviny od českých dodavatelů pro další zpracování. Sice se pomalu začínají rozjíždět, nicméně kvůli velkému zásobení na Ramadán ještě před pandemií mají často zaplněné sklady a přerušili dodávky.

Místní úřady si dál uvědomují závislost na dovozu a snaží se zajistit, aby probíhal dál a bez problémů. Z toho důvodu vláda poukazuje na nutnost větší soběstačnosti, nových investic do místních zemědělských projektů, propojení veřejného a soukromého sektoru, atd. Jednou z novinek je také možnost založit 100% vlastněnou firmu, pokud spadá do této strategie a subjekt dostatečně investuje. Toho využívají úspěšní agrární vývozci hlavně z Nizozemska, kteří velmi rychle reagují na tuto situaci a chtějí s místní vládou budovat výrobní podniky přímo v SAE.

Také se dočasně umožnila možnost importu zboží s originálními dokumenty, bez legalizace ambasády, je také možnost vynechat nejen arabské popisky zboží, ale i datum výroby. Stačí tedy popsání pro evropský trh a datum exspirace. To nově platí pro všechny emiráty v SAE.

V případě otázek nebo objevení problému mne, prosím, neváhejte kontaktovat. Přeji hodně zdraví jak pro vás, tak pro vaše podnikání v této těžké době.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzvcz

22.5.2020

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem