přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

SAE - Většina emirátů se vrací k normálu, vstup do země je však stále možný pouze pro rezidenty s povolením

12.6.2020

Denní počty nově nakažený jsou v rozmezí 500-600, ministerstva zatím stále fungují pouze v omezeném režimu a online.

V současné době vláda oficiálně uvádí 40 986 potvrzených případů. Každý den provádí téměř 40 000 testů a přibývá kolem 600 pozitivních. Denní přírůstky začínají poprvé klesat. Emiráty uvádějí, že provedly vice jak 2 mil. testů.

Aerolinky začínají spouštět obousměrný provoz. O návrat do normálu ale nejde, nastoupit do letadla směrem do SAE smí pouze místní rezident s povolením k návratu, o které se žádá online. Letiště dxb Dubaj uvádí, že opět spustí možnost tranzitních letů. Přímé spojení s Prahou by mohlo začít v červenci.

Většina emirátů snižuje opatření. Emirát Dubaj je téměř v provozu. Firmy se spouští na 100%, otevírají hotely, posilovny, pláže, dnes také bazény. To ale neplatí pro Abú Dhabí, ve kterém se nachází většina úřadů a ministerstev. Ty tedy pořád fungují pouze ve velmi omezené míře. Minulý týden se dokonce Abú Dhabí úplně uzavřelo do karantény poprvé od března. V současné době nemůže nikdo vjet na území města ani ho opustit. Výjimku má konzulární případ nebo cesta na letiště.

Vláda SAE začala klást důraz na větší soběstačnost a vytváření krizových zásob. Z toho vznikají příležitosti a nové společné projekty v zemědělství. Především výstavby krytých hydroponických farem a podpora budování výrobních podniků na území SAE.

I přes pomalé vracení do normálu přetrvávají vyšší ceny za dopravu. S vracením kontejnerů z Číny a znovuzavedením letecké dopravy by se měly ceny vracet k původním částkám.

Také se dočasně umožnila možnost importu zboží s originálními dokumenty, bez legalizace ambasády, je také možnost vynechat nejen arabské popisky zboží, ale i datum výroby. Stačí tedy popsání pro evropský trh a datum expirace. To platí pro všechny emiráty v SAE.

Od 1. 8. 2020 by měla nově vstoupit v platnost povinnost zobrazení nutričních hodnot na obalu produktu.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzvcz

12.6.2020

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem