přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Abú Dhabí zrušilo povinné licence pro nákup alkoholu. Dubaj oznámila možnost nákupu alkoholu i pro turisty. O jaké změny se jedná?

9.10.2020

Nejspíše jde o další změny z důvodu coronavirových opatření, které mají podpořit obchod a turismus. V Dubaji od začátku roku umožnili turistům nákup alkoholu pro vlastní potřebu, pokud předloží cestovní pas s turistickým vízem.

Do té doby mohli do specializovaných obchodů pouze rezidenti s platnou licencí na nákup alkoholických nápojů. I když povinnost licence pro rezidenty v Dubaji stále zůstává, proces se zjednodušil a k získání stačí pouze registrace a zaplacení poplatku. Po pár měsících přichází se změnou i Abú Dhabí, emirát hlavního města. Zde si nyní rezident, pokud není muslim, může dojít do specializovaného obchodu s alkoholem a nakoupit i bez licence. Místní vláda úplně zrušila omezení na nákup pro vlastní potřebu.

Jelikož se jedná o muslimskou zemi, jsou ve Spojených arabských emirátech silná omezení pro prodej a konzumaci alkoholu.  Licenci na podávání alkoholických nápojů mají pouze restaurace a bary, které jsou součástí hotelů. Tato pravidla platí pro všechny emiráty kromě toho nejstriktnějšího, Sharji, kde se alkohol prodávat ani podávat nesmí. To ale nemění nic na tom, že jsou emiráty díky 80% podílu cizinců velmi lukrativním trhem s alkoholickými nápoji. Turisté i rezidenti tedy alkohol pít mohou, musí ale počítat s vysokými cenami. Importní clo 50 %, prodejní daň jednotlivých emirátů až 30 % a k tomu marže prodejců. Z toho důvodu se ceny v normálních restauracích pohybují kolem 250 Kč za jedno pivo, víno, nebo základní koktejl. Také je dobré vědět, že jeden panák v emirátech je 20ml, tedy poloviční než u nás.

Dubaj sice je nejvíce otevřena turistům a nabízí největší počet barů, ale jako jedna z mála trvá na tom, aby si rezidenti licenci zakoupili. Kvůli obecně nízkým daním plní státní kasu především turismus a k němu mnoho poplatků, kterých se nevzdá.

Jde tedy o zásadní změny ve světě alkoholu v emirátech? To se úplně říct nedá. Určitě je to dobrá zpráva pro turisty, kteří si nyní mohou v Dubaji nakoupit alkohol. Co se týká Abú Dhabí, ruší pouze zákon, o kterém ani většina rezidentů nevěděla, že byl. Jisté ale je, že každá taková oficiální zpráva vydaná místními úřady o uvolňování opatření pomáhá růstu obchodu s destiláty. Pokud jste si tedy mysleli, že alkohol a emiráty nemají nic společného, opak je pravdou. 

 

Zpracoval: Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem