přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Abú Dhabí založilo státní podnik Silal, který bude vytvářet a spravovat strategické rezervy komodit a potravin

18.9.2020

Ačkoliv je situace s koronavirem závažná a negativní dopad budeme cítit mnoho let, musí se uznat, že v nejednom případu také posunula státy k zajímavým strategiím a technologickým pokrokům. Minimálně k lepší digitalizaci a používání technologií jak doma, v práci, tak ve školách.

Pokud jste ale státem, který je z 90% závislý na importu, s neustále se zvyšující poptávkou a spotřebou, i drobnější problém v mezinárodním obchodu vás donutí velmi rychle konat. Takovým příkladem jsou právě Spojené arabské emiráty. Zpomalení a omezení mezinárodního obchodu způsobené virovým onemocněním ukázalo, jak zranitelná může být země tak závislost na dovozu. A i když situaci SAE zvládá bravurně, nechce se nechat zaskočit podobnou hrozbou v budoucích letech.

V posledních letech emiráty skupují zemědělskou půdu a farmy od východní Evropy po Střední Afriku, aby měly alespoň základní komodity ze „svých“ zdrojů. K mnoha krokům v posledních měsících patří založení firmy pro tvoření a správu strategických rezerv Silal. Tu založila státní investiční společnost ADQ, která během posledních let skupuje podíly v zemědělských, farmách, podnicích i investičních společnostech. Popis business plánu firmy Silal je poměrně obsáhlý: hledání nových dovozců, zvýšení úrody místních farmářů, zkoumání a hledání nových technologií pro místní zemědělství, podporování malých a středních zemědělských firem, vybudování strategických rezerv komodit a potravin a také jejich spravování a provoz. Z toho také vznikl název Silal, který v arabštině znamená Košík.

Místní vláda prezentuje novou firmu jako příležitost pro podporu prodejců, řetězců, farmářů a také místní komunity. Hlavní vizí je, že firma bude ručit za neustálý přístup místních ke zdravým, bezpečným a nutričně bohatým surovinám za přijatelné ceny.  Tím, že je firma součástí obrovského státního holdingu ADQ, který má pod sebou firmy jako Al Dahra (základní komodity), Agthia, nebo Foah (jidlo a pití), má přístup k potřebnému know-how a největším odborníkům v zemi.

Zpracoval: Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzvcz

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem