Abú Dhabí podepsalo projekt na největší krytou farmu na světě

Investice 4 mld. korun, 17 ha zastavěné plochy, 160 000 metrů čtverečních pro pěstování, 10 000 tun úrody za rok. To jsou hlavní data největšího projektu na krytou farmu, který byl právě podepsán ve Spojených arabských emirátech.

Stavět se začíná hned a projekt bude postaven během tří let. První fáze bude představena na EXPO 2020, které bylo přesunuto na příští rok.

Projekt obrovských rozměrů je úspěšným joint venturem nizozemské firmy GrowGroup a emirátské kapitálové investiční společnosti RainMakers.  Od začátku pandemie vznikají zásadní změny v přístupu vlády a investorů k bezpečnému zajištění potravin v této čistě importní zemi. S tím i roste mnoho nových projektů, kterých se účastní přímo vládní investiční společnosti a firmy. Jak už jsem psal v několika předchozích článcích, zaměření SAE na argotech a podporování zemědělských projektů nejsou jen prázdná slova pro tisk. Bohužel je pro menší firmy nemožné se do projektu přidat, jelikož jsou karty rozdány předem.

U tohoto projektu, kterým se zaslouženě chlubí nizozemské úřady, je jasně naznačeno, že veškeré subdodávky a práce na projektu budou zastupovány pouze nizozemskými firmami. Farma bude obsahovat jak klasickou vodorovnou, tak vertikální formu pěstování, zastoupenou minimálně 56 typy rostlin a bylin. Součástí bude také oddělení pro výzkum a napojení na veškerá data, která budou sdílena s univerzitami a dalšími podniky pro podporu podobných projektů v regionu. Plán prezentuje ušetření 95 procent vody a snížení uhlíkové stopy o 40 procent oproti klasické farmě.

Uskutečnění projektu přímo podpořila ministryně potravinové bezpečnosti Spojených arabských emirátu, Mariam Al Mheiri. Podle ní projekt představuje přesnou ukázku toho, kam by spolupráce státního a soukromého sektoru v zemědělství měla směřovat a otevřít tak cestu dalším budoucím projektům.  Dá se proto očekávat, že podobných projektů a investic do agrotechnologií bude v SAE jen přibývat. Tím se stává skutečnější emirátský plán vybudovat z Abú Dhabí světové centrum agrotechnologií.

 

Zpracoval: Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.