přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Abú Dhabí chce být globálním centrem pro zemědělské inovace

11.9.2020

Vláda v nejbohatším emirátu SAE oznámila další balíček nejen na podporu nastartování ekonomiky, ale také na zásadní proměnu nehostinné pouštní země.

Tím je vyhrazení 1 miliardy dirhamů (1 AED = 6 CZK) na podporu podnikatelů, kteří se rozhodnou budovat zemědělské technologické firmy uvnitř emirátu Abú Dhabí a budou zde investovat především do výzkumu a zlepšení hospodaření v nehostinných podmínkách. Iniciativa se zkráceně pojmenovala AgTech.

Státní podpora bude vycházet podle blíže nespecifikovaných měřítek, které ale budou dohromady nabízet až 75% návratnost investic, které podnik investoval do vlastního výzkumu a rozvoje. Vláda si od tohoto balíčku slibuje nastartování zájmu zahraničních firem investovat do zemědělství v emirátech, a pomoci tak rozvoji zemědělství v okolí pouští. A jelikož mluvíme opět o megalomanských emirátech, kteří chtějí být vždy mezi nejlepšími, má iniciativa z Abú Dhabí vytvořit úplně nové světové centrum  pro agro technologie. Hlavní přednost budou mít podniky z odvětví precizního farmaření, zemědělské robotiky, bioenergie a krytého farmaření.

Celý projekt, který je součástí tříletého plánu investování 50 miliard dirhamů do místních podniků, nemá podpořit pouze farmaření v emirátech, ale jedním z cílů je i vytváření nových, lepších a levnějších technologii pro všechny pouštní státy s podobným podnebím.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzvcz.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem