ZAHRANIČNÍ REPORT COVID ke dni - pondělí 8. června 2020

8. 6. 2020

Aktuální informace z teritorií zemědělských diplomatů a místních sil v souvislosti s COVID-19.

1) Místní zástupci ČR pro agro-potravinářství:

 

UKRAJINA

Yegor Reshetnyk, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství na Ukrajině, tel: +38 099 098 33 35, cz.ukrexport@meta.ua

UKRAJINA - Nouzový stav na Ukrajině prozatím platí do 22. června 2020, pokud by však byla nepříznivá epidemiologická situace, může být prodloužen.

Ukrajina přešla dne 5. června 2020 do třetí fáze zmírňování karantény dle nařízení vlády č. 392 „O změně kabinetu ministrů ze dne 20. května 2020“ - budou fungovat zařízení veřejného stravování, bazény, tělocvičny, školní třídy ve skupinách do 10 lidí, autoškoly, náboženské akce ve vnitřních prostorech (max. 1 osoba na 5 m²), železniční a meziregionální silniční doprava.

Při všech těchto aktivitách se musí dodržovat stanovené povinné podmínky.

Podle Ministerstva zemědělství nesplňuje Kyjev a dalších 7 regionů (Volynskaya, Dnepropetrovskaya, Doneck, Lvov, Rivne, Charkov a Černivci) požadavky na uvolnění epidemiologických opatření.

Ke dni 3. června 2020 bylo na Ukrajině celkem potvrzeno 25 411 případů COVID-19. Mezidenní nárůst činil 588 nových případů - nejvyšší od začátku pandemie. Během dne zemřelo 12 pacientů, celkem 747. Za poslední den se zotavilo 602 lidí. Současně se počet aktivních pacientů s infekcí koronavirem za den snížil o 26 osob na 13 622.

Nejvíce nových případů bylo zaznamenáno v regionech Lvov (85), Kyjev (77), Žytomyr (53), Černivci (39), Charkov (35), Chernihiv (35) a Rivne (32). V oblastech Nikolaev, Poltava a Kherson nejsou žádné nové případy COVID-19.

Od 6. července 2020 plánuje irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair obnovit lety z Ukrajiny do 4 italských měst (Řím, Milán, Bologna, Catania). Společnost hodlá provozovat lety z Kyjeva, Lvova, Charkova a Oděsy. Mezinárodní lety by měly být celkově obnoveny od 15. června 2020.

Ukrajinská mezinárodní letecká společnost (UIA) obnovuje od 5. června 2020 pravidelné lety mezi Kyjevem a Oděsou. Letecká společnost žádá cestující, aby dodržovali pravidla karantény, aby nosili roušky a udržovali na letišti společenskou vzdálenost.

Přeprava cestujících auty je povolena až pro 5 osob včetně řidiče (kromě dětí mladších 14 let).

Současně je třeba poznamenat, že pokud epidemická situace v regionu nesplní ukazatele pro rozvolnění opatření po dobu tří po sobě jdoucích dnů, musí regionální komise pro pohonné hmoty a energii a mimořádné situace svolat na mimořádné zasedání a zrušit uvolnění některá omezení karantény.

KAZACHSTÁN

Artjom Lukashov, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství v Kazachstánu, tel: +7 701 5150541, artom_lukasov@mzv.cz

KAZACHSTÁN – Nouzový stav ukončen 11. 5. 2020, karanténa stále trvá.

Obecná informace:

  • K 4. červnu 2020 bylo v Kazachstánu potvrzeno 12 067 případů onemocnění koronavirem, 6 469 lidí se uzdravilo a 48 zemřelo;

  • Dne 1. června byly odstraněny zátarasy kolem všech měst;

  • Bylo obnoveno železniční a silniční spojení mezi všemi městy;

  • Karanténní omezení stále trvají, jako např. povinný rozestup ve společnosti, zákaz návštěv veřejných provozoven, zákaz cestování ve veřejné dopravě bez masek
    a povinné používání dezinfekce.

Informace k zemědělství:

  • Navzdory krizi způsobené pandemií, v prvních čtyřech měsících letošního roku zůstala situace v agroprůmyslovém odvětví stabilní;

  • Hrubá zemědělská produkce vzrostla o 2,2% , zatímco produkce potravin vzrostla
    o 2,4%;

  • Investice do fixních aktiv v zemědělství vzrostly o 10,1% a činily 98,4 miliardy tenge, investice do výroby potravin se zvýšily o 14,9% na 20,6 miliard tenge.

2) Zemědělští diplomaté:

 

RUSKO

Nikola Hrušková, Zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Moskvě, Mob.:+420 702 169 426, nikola_hruskova@mzv.cz

RUSKO - V Moskvě pokračuje režim „izolace doma“ do 14. června - některá opatření se v Rusku pozvolna uvolňují, ale zákaz vstupu cizinců do země trvá i nadále.

Obecné informace:

  • Dle oficiálních informací je k 4. červnu 2020 v Ruské federaci 441 108 nakažených osob. Přírůstek za posledních 24 hodin je 8 831 osob. Celkem 204 623 osob se uzdravilo, 5 384 zemřelo. Bylo provedeno více než 11,7 milionu testů.

  • Každý region aktuálně řeší opatření individuálně v závislosti na vývoji šíření nákazy. Řada regionů již rozvolnila mnohá omezení.

  • V Moskvě pokračuje režim „izolace doma“ do 14. června. I nadále platí povinnost nošení roušek a rukavic v uzavřených prostorech a registrace elektronických propustek v soukromé a veřejné dopravě.

  • Od 1. do 14. června obyvatelé Moskvy mohou zkušebně chodit na procházky a sportovat venku. Procházky jsou možné od 9 do 21 hodin, maximálně 2 km od bydliště, maximálně 3x týdně, a to pouze v konkrétní dny, které jsou určené pro jednotlivé domy.

  • Každý dům je zařazen do jedné ze šesti skupin, pro které bude definován vycházkový rozvrh. Budou otevřeny parky, ale není možné sedět na lavičkách a hrát si na hřištích, aby bylo zamezeno přenosu viru prostřednictvím předmětů. Venkovní sportování je možné pouze do 9 hod. ráno.

  • Od 1. června začaly fungovat obchody, které prodávají i jiné zboží než potraviny a léky, a také služby, kde nedochází k dlouhodobému kontaktu – prádelny, čistírny, opravny obuvi a oděvů, dílny atp. Restaurace a většina služeb zůstává zavřená.

  • Zákaz vstupu cizinců na území Ruska je zatím stanoven na dobu neurčitou. Možnost vydávání víz a povolení vstupu pro zahraniční specialisty, jejichž cesta do Ruska je nutná např. z důvodu servisu zařízení atp. jsou zatím v jednání.

  • Některé společnosti občasně organizují lety z Moskvy do Evropských měst (např. Frankfurt, Paříž, Curych). Společnost Ural Airlines plánuje na konec června (28. 6., 29. 6. a 30. 6.) lety z Moskvy do Prahy. Letecká společnost Aeroflot pozastavila prodej letenek do zahraničí do 31. července 2020, ale 7. června se mimořádně uskuteční let z Moskvy do Prahy.

Dovoz potravin a zemědělských výrobků:

  • Dovoz potravin a zemědělských komodit je zatím bez zásadních problémů a omezení, avšak došlo k zavedení dvou omezení v případě vývozu:

    • Od 12. dubna do 30. června platí zákaz vývozu některých druhů obilovin a zeleniny ze zemí Eurasijské ekonomické unie, čili Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Kyrgyzstánu. Konkrétně se jedná o pohanku a výrobky z pohanky, rýži, žito, proso, cibuli, česnek, sójové boby a semena slunečnice.

    • Od 26. dubna do 30. června 2020 Ruská federace zastavuje export obilí, a to konkrétně pšenice, žita, soureže, ječmenu a kukuřice. Export je možný pouze do zemí Eurasijské ekonomické unie (Bělorusko, Kazachstán, Arménie, Kyrgyzstán). Důvodem je naplnění množstevní kvóty (7 mil. tun), která byla na konci března t. r. zavedena s cílem zajištění stabilizace cen a dostatečného množství obilí pro vlastní potřeby země.

  • Nově Rusko od dubna do prosince 2020 je dočasně povolilo dovoz sušené 90% demineralizované syrovátky (D90) pro výrobu dětské výživy. Povolení pro dovoz bude udělovat Ministerstvo zemědělství RF, které zároveň stanovuje kvótu. Aktuálně se hovoří o celkovém množství 3 tis. tun. Syrovátka byla až doposud jednou z položek, která spadala pod potravinové embargo, a nemohla tak být ze zemí EU, USA a dalších států do Ruska dovážena.

Českým firmám doporučujeme zintenzivnit komunikaci se svými ruskými partnery, kteří často mají praktické aktuální informace velmi rychle, a díky tomu mohu případně operativně zareagovat na nový vývoj situace.

Další informace - doporučení:

V konkrétních případech a situacích může být realita odlišná a složitější než je oficiálně uváděno. Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou.

SRBSKO

Pavel Svoboda, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě, Mob.:+381  63 388931, pavel_svoboda1@mzv.cz

SRBSKO - hlásí mírný nárůst počtu nových případů koronaviru.

Dle sdělení Institutu pro veřejné zdraví Srbska bylo ke dnešnímu dni (03. června 2020) k 15.00 hod v Srbsku registrováno 11 523 případů COVID-19, hospitalizováno bylo 466 osob z toho 12 na respirátorech a celkem 245 osob umřelo v souvislosti s nakažením COVID - 19.

Vyléčeno bylo celkem 6 852 osob. Během posledních 24 hodin bylo registrováno 69 nových případů nakažení a žádné úmrtí v souvislosti s nakažením COVID-19. Srbsko provedlo doposud celkem 257 242 testů na COVID-19 a jen během posledních 24 hodin testovalo 5 110 osob.

Jak jsme uvedli již v předcházející zprávě, od 22. května není vyžadován při vstupu do země negativní test ani dvoutýdenní karanténa. V provozu jsou již všechny obchody a restaurace. Celosvětovou pandemii připomíná jen menší množství zahraničních turistů v ulicích Bělehradu a zrušení vyhlášených festivalů, jako například novosadského Exitu. Obdobně byl zatím přesunut květnový zemědělský veletrh v Novém Sadu. Jeho konání v náhradním termínu stejně jako otázka účasti českých vystavovatelů v rámci stánku Ministerstva zemědělství ČR je stále nejasná.

Ve sdělovacích prostředcích jsou hlavními tématy nadcházející parlamentní a obecní volby a ekonomika. Vzhledem ke skutečnosti, že extrémně choulostivá odvětví, jako je turistický ruch nebo výroba automobilů, se na tvorbě srbského HDP podílí jen menší měrou, lze očekávat, že ekonomický propad bude menší než u řady bohatších zemí. Zemědělský a potravinářský sektor se naopak v době pandemie setkal se zvýšenou poptávkou domácích spotřebitelů i možností znovu uplatnit své výrobky na kosovském trhu.

Tak jako v jiných zemích i v regionu Západní Balkán přinesla krize řadu úvah o nutnosti větší soběstačnosti. Reálná část těchto snah se v agrosektoru promítne do poptávek po technologiích a genetice.     

ČÍNA

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrej.placek@mze.cz

Za 4. červen Čína zaznamenala pouze pět nových případů onemocnění COVID-19, všechny byly importovány ze zahraničí. Čtyři případy byly zjištěny v Šanghaji a jeden v Sichuanu. Nepřibyla žádná nová podezření na nákazu ani úmrtí s ní spojené. Celkem bylo v Číně diagnostikováno 83,027 lidí s onemocněním COVID-19, z čehož se jich doposud 78,327 uzdravilo a 4,634 nemoci podlehlo.

Z čínské strany jsou nadále uplatňovány restrikce pro vstup cizích státních příslušníků do země, víza vydána před zavedením restrikcí jsou prozatím neplatná. Obecně platí, že se cizinci do země momentálně nedostanou.

Čína od 8. června povolí dalším zahraničním aerolinkám obnovit své letecké trasy do Číny. Povolen bude pro každou aerolinku pouze jeden let týdně do jednoho města, což je pravidlo vztahující se na všechny momentálně operující mezinárodní lety do země. Hodlá také motivovat aerolinky, aby důsledně dbaly na screening cestujících. Pokud nebude v průběhu tří týdnů na palubě jejich letů do Číny zjištěn žádný případ nákazy, umožní jim navýšit počet spojů na dva týdně. Naopak, pokud bude u jedné aerolinky zjištěn větší případ nakažených cestujících, hrozí ji pozastavení těchto letů. K tomuto uvolnění došlo krátce poté, co americká vláda zakázala všechny osobní lety z Číny s platností od 16. června.

Ve snaze podpořit malé a střední podniky potýkající se s dopady nového koronaviru oznámila Čínská komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví, že těmto firmám povolí odklad splátek kapitálu a úroků a přiměje hlavní čínské banky, aby navýšily objem půjček pro malé a střední podniky o 40 %. V souvislosti se zvýšenou nezaměstnaností se čínské úřady rozhodly změnit svůj postoj vůči tradičním stánkařům nabízejícím stravovací služby. Tito drobní podnikatelé, kteří patří k tradičnímu koloritu Číny, byli v posledních letech z hygienických a estetických důvodů vytlačováni z ulic. V pondělí premiér Li Keqiang při návštěvě jednoho takového stánku prohlásil, že pouliční obchodníci jsou významným zdrojem pracovních míst a zaslouží si podporu státu. Krátce na to byla v Číně zaznamenána zvýšená poptávka po kuchyňském náčiní a speciálních dopravních prostředcích.

Čínské podniky ze sektoru výroby i služeb již z velké části obnovily svou produkci a domácí poptávka začíná opět stoupat, export služeb meziročně stoupl o 3.5 %. Peking oznámil, že hodlá povzbudit domácí spotřebu v oblastech stravování, maloobchodu, kultury, turismu, sportu a vzdělávání za pomoci poukázek v celkové hodnotě 12.2 miliard CNY. Obdobné příklady podpory domácí spotřeby za využití poukázek lze spatřit i v dalších částech Číny.

Podle zprávy Čínské akademie zemědělských věd vyšel čínský zemědělský sektor z koronavirové epidemie méně zasažen než ostatní odvětví a zaměstnanost v něm by se měla vrátit do normálu, i když nebudou plně obnoveny importní a exportní kapacity. Ceny vepřového masa v Číně zaznamenaly díky zvýšené poptávce růst o 5.6 % oproti týdnu předchozímu.

USA

Petr Ježek, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob.: ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

USA - Nouzový stav vyhlášený 1. března na federální úrovni prezidentem Trumpem stále trvá, všech 50 států federace již přistoupilo k postupnému odstraňování zavedených omezujících opatření. Dovoz a vývoz není omezen.

Epidemiologická situace v USA byla ke čtvrtku 4. června následující: evidováno více než 1,92 mil. obyvatel s onemocněním Covid-19, přes 110 tis. úmrtí spojených s výskytem této nemoci a přes 699 tis. případů uzdravených. Uskutečněno bylo v USA přes 19,4 mil. testů.

Nejvíce je stále zasažen stát New York (383 tis., tj. více než 20 % případů nakažení z celých USA), následují pak New Jersey, Illinois, Kalifornie, Massachusetts, Pensylvánie a Texas. Vývoj epidemiologické situace je tedy v USA celkově stabilizovaná. V 15 státech federace počty nakažených rostou (např. Kalifornie, Sev. a Jižní Karolína, Arizona, Alabama nebo Missouri), ve 20 státech je situace stabilizovaná (např. Florida, Louisiana, Maryland) a v 15 státech čísla nových případů nákazy klesají (např. New York, New Jersey, Illinois, Pensylvánie).

Většina států se nachází v 1. fázi rozvolňování přijatých opatření proti šíření nákazy. S omezenou kapacitou dochází zejména ke znovuotevírání obchodů, provozoven služeb, restaurací, kulturních nebo náboženských institucí, rekreačních a sportovních zařízení a parků. V několika státech ve zmírněné formě platí karanténní opatření v podobě stay-at-home nařízení (New Jersey, Pensylvánie, Michigan, Washington nebo Oregon) nebo jsou tato nařízení omezena pouze na epidemiologicky problematické části území (New York City). Platná restriktivní epidemiologická opatření, zejm. limity velikosti veřejných shromáždění, jsou na mnoha místech v US porušována v souvislosti s pokračujícími demonstracemi proti rasové diskriminaci.

Opatření na vnější hranici jsou stále zatím nezměněná. V platnosti je zákaz cest do USA ze zemí Schengenu, přestože komerční lety mezi Evropou a USA jsou nadále v provozu, i když v omezeném počtu. Hranice USA s Kanadou a Mexikem zatím zůstávají pro běžný provoz uzavřené. Uvolnění restrikcí měla napomoci i osobní schůzka G7 v USA, která byla plánována na červen, ale byla odložena na druhou polovinu roku.

Sugar Association – organizace reprezentující pěstitele a zpracovatele cukrové řepy a třtiny pléduje za přesné označování sladidel, náhražek cukru a tvrzení na obalech výrobků. Byla spuštěna inciativa, kterou se musí zabývat americký úřad pro potraviny (FDA). Potravinářské firmy často v produktech nahradily cukr sladidly a dalšími náhražkami, jejichž obsah není nutné detailně uvádět ve složení. Spolu s dalšími tvrzeními by měla být informace o využití nízko nebo nekalorických sladidel uváděna na přední straně výrobku, aby měl spotřebitel k dispozici celkovou informaci. Tuto iniciativu podporuje i Americká akademie pediatrů. Více informací lze nalézt na tomto odkazu.

Čína pozastavila nákup amerických zemědělských komodit v návaznosti na prohlášení prezidenta Trumpa, že spustil proces odnětí obchodních výhod, kterých doposud ve vztahu k USA požíval Hongkong. V sázce je tak osud 1. fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou, ve které se mimo jiné Čína zavázala k importu zemědělské produkce až do výše 40 mld. USD v prvních dvou letech.

Demokratičtí členové rozpočtového výboru Kongresu jednoznačně odmítli plán na sjednání dohody o volném obchodu mezi USA a Brazílií. Jako důvod uvedli jasnou neschopnost administrativy prezidenta Bolsonara přistoupit na vyžadované standardy v oblasti lidských práv a ochraně pracovníků a životního prostředí.

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzv.cz

SAE - Dubaj začíná fungovat na 100%, naopak město Abú Dhabí se úplně uzavřelo pro vjezd i výjezd, ministerstva poprvé otevřela alespoň na 30%, vstup do země je pořád pouze pro rezidenty. Počty nakažených opět stoupají.

V současné době vláda oficiálně uvádí 37 018 potvrzených případů. Každý den provádí téměř 40 000 testů a přibývá kolem 600 pozitivních. Denní přírůstky opět lehce stoupají.

Aerolinky začínají spouštět obousměrný provoz. O návrat do normálu ale nejde, nastoupit do letadla směrem do SAE smí pouze místní rezident a s povolením k návratu, o které se žádá online. Letiště dxb Dubaj uvádí, že opět spustí možnost tranzitních letů. Air Arabia uvedla, že od 2.7 spouští opět linku Praha- Sharjah (Sae). FlyDubai také uvádí první lety do Prahy kolem poloviny července. Emirates airlines nejspíše vrátí spojení a Prahou až v srpnu.

Většina emirátů snižuje opatření, Dubaj otevřela téměř vše: pláže, posilovny, restaurace. Do firem se vrací plné obsazení pracovníků. To ale neplatí pro Abú Dhabí, ve kterém se nachází většina úřadů a ministerstev. Ty tedy pořád fungují pouze ve velmi omezené míře a bez možnosti veřejného kontaktu. Od 2.6 ohlásilo Abú Dhabí úplné uzavření hranic města s okolím. Není jisté, jestli kvůli obavám z uvolnění situace v jiných emirátech, nebo kvůli rozšíření viru v hlavním městě.

Vláda SAE začala klást důraz na větší soběstačnost a vytváření krizových zásob. Z toho vznikají příležitosti a nové společné projekty v zemědělství. Především výstavby krytých hydroponických farem a podpora budování výrobních podniků na území SAE.

I přes pomalé vracení do normálu přetrvávají vyšší ceny za dopravu. S vracením kontejnerů z Číny a znovuzavedením letecké dopravy by se měly ceny vracet k původním částkám.

Také se dočasně umožnila možnost importu zboží s originálními dokumenty, bez legalizace ambasády, je také možnost vynechat nejen arabské popisky zboží, ale i datum výroby. Stačí tedy popsání pro evropský trh a datum expirace. To platí pro všechny emiráty v SAE.

V případě otázek nebo objevení problému mne, prosím, neváhejte kontaktovat. Přeji hodně zdraví jak pro vás, tak pro vaše podnikání v této těžké době.

LIBANON

Petr Sochor, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu, Mob.: 00961 70 258 310, petr_sochor@mzv.cz

LIBANON – celostátní karanténa s postupným programem uvolňování prodloužena do 5. 7. 2020.

Dle aktuální informace Ministerstva zdravotnictví je ke dni 5/6/2020  v Libanonu hlášeno celkem 1.306 případů nákazy, celkem 26 úmrtí, 97.230 osob otestováno.

V týdnu 23/2020 narostl počet nakažených osob, s nejvyšším denním nárůstem 50 infikovaných osob.

Příčinou jsou pokračující repatriace Libanonců z Afriky.  Zákaz nočního vycházení platí od 24 hod. do 05 hod. následujícího dne, kontroly dodržování zákazu jsou intenzivní. Platí nařízení nosit ochranné roušky na všech veřejných prostranstvích pod pokutou LBP 50.000,- (cca USD 15)

Všechny státní úřady jsou již otevřené, školy a školky zůstávají uzavřené, v  tomto školním roce se již neotevřou.

Zásobování obchodů s potravinami je bez problémů, otevírací doba v souladu se zákazem nočního vycházení.  Provoz lékáren a benzinových stanic je ve standardním provozu jako v době před pandemií, jsou otevřené obchody  se spotřební zbožím. Restaurace jsou otevřeny pouze na 50% kapacity.

Pohyb osob: nadále platí celostátní zákaz vstupu pro cizí státní příslušníky. Vstup je povolen pouze pro Libanonce, kteří jsou repatriováni ze zahraniční. Předpoklad obnovení volného pohybu osob od data 5/7/2020. Pravidla pro pohyb osob a přepravy taxi a mikrobusové  dopravy platí v souladu s platností zákazu nočního vycházení.

Mezinárodní letiště v Bejrútu je nadále uzavřené pro osobní dopravu. Letiště přijímá pouze nákladní letadla.  Dovoz zboží, zemědělských komodit a potravin nebyl zastaven. Termín otevření letiště pro osobní dopravu zatím nebyl stanoven, předpokládá se nejdříve k datu ukončení karantény, tj. k 5/7/2020. Totéž platí pro přístavy v Libanonu, zatím je povolen pouze dovoz zboží, osobní doprava není dovolena. Hraniční přechody se Sýrií jsou stále uzavřeny, předpoklad otevření hranice je také 5/7/2020.

Po technické a administrativní stránce probíhá import potravin a zemědělských komodit bez omezení. Stále platí zákaz dovozu květin a živých rostlin.

Bankovní sektor: banky jsou v provozu v omezeném režimu, přednostně vyřizují obchodní příkazy, ale jenom pro vnitrostátní platby. Zahraniční platební styk je stále uzavřen.

Dne 4/6/2020 byly znovu otevřeny směnárny, kurs místní měny vůči USD se pohybuje na úrovni 3.900 LBP za 1 USD.  Oficiálně stále platí směnný kurs na USD v poměru 1.507,50 LBP za 1 USD, ale reálně neexistuje, resp. platí pouze pro státní nákupy komodit (ropné produkty, cukr, pšenice, kukuřice, léky). Soukromý sektor je nadále odkázán na tržní kurs nabídky a poptávky. Dne 5/6/ 2020 se černý kurs pohybuje na úrovni 3.900 LBP za 1 USD.

Mezinárodnímu obchodu v Libanonu chybí v současné době volný přístup k volně směnitelným měnám (USD, EURO). Transfery finančních prostředků jsou zastaveny. Nedostatek finanční hotovosti trápí Libanon více než pandemie koronaviru COVID 19, jejíž důsledky dosud Libanon zvládal relativně dobře.

Nedostatek volně směnitelné měny a s tím spojené vysoké rozdíly mezi oficiálním kursem místní měny vůči USD a kursem tržním jsou hlavní příčinou vysoké ceny potravin, které se již ustálily a odpovídají přepočtu dle černého kursu, tj. oproti roku 2019 lze konstatovat nárůst cca 100 – 150%. S minimálním cenovým nárůstem oproti r. 2019 jsou drženy a státem kontrolovány pouze základní potraviny a komodity, které se dováží na stále platný oficiální kurs.

Libanon je závislý na dovozech potravin a zemědělských komodit, cca 80% veškerého zboží je importováno. Místní výroba se potýká s nedostatkem finančních prostředků na dovoz surovin a materiálů pro další zpracování, mnoho výrobních podniků zkrachovalo, roste nezaměstnanost

Pozn.:  Vše nasvědčuje tomu, že prodlužování celostátní karantény je vládní strategií k odvrácení masových protestů a snaze zabránit návratu tzv. říjnové revoluce 2019 (díky viditelné policejní a vojenské přítomnosti v ulicích je bezpečnostní situace pod kontrolou, ale napětí ve společnosti sílí a je dlouhodobě neudržitelné).

Pro aktuální informace týkající se pohybu osob, dovozu zboží, aktuálních cen potravin a zemědělských komodit, fungování libanonské státní správy, provozu letiště a přístavů kontaktujte zemědělského diplomata v Libanonu.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.