přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Aktuální informace k situaci na Ukrajině ve vztahu ke koronaviru (k 17. září 2020)

18.9.2020

Na Ukrajině bylo ve čtvrtek 17. září zaznamenáno 3 584 nových případů onemocnění. Zemřelo 60 dříve nemocných lidí.

Aktuální situace (COVID-19):

Vývoj v posledních dnech:  16. září - 2958 nových případů, 15. září - 2.905, 14. září - 2.462, 13. září - 2.476, 12. září - 3.103, 11. září, bylo hlášeno rekordních 3.144. infikovaných, 10. září - 2.582, 9. září – 2.551 a 8. září – 2.411 nových případů.

Počet infikovaných osob od začátku pandemie byl ve čtvrtek ráno 166.244 osob, zemřelo 3.400 lidí (60 dní denně), 73.913 nemocných se uzdravilo (1 589 denně). Aktuálně na Ukrajině trpí onemocněním COVID-19 88.931 lidí.

Největší počet zjištěných případů COVID-19 za poslední den byl zaznamenán v regionech Kyjev (379), Charkov (483), Ternopil (390), Oděsa (325), Lvov (234), Ivano-Frankivsk (179).

Zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství na Ukrajině:

Díky své výhodné geografické poloze a vhodným podmínkám pro zemědělství se Ukrajina v posledních letech stala jedním z hlavních dodavatelů ekologicky pěstovaného ovoce a zeleniny na západoevropské trhy.

Od začátku roku 2019 se Ukrajina umístila na 4. místě mezi zeměmi, které dodávají bio ovoce a zeleninu do EU. V současné době ukrajinští vývozci bio ovoce a zeleniny aktivně využívají výhod Dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou, zejména Prohloubené a komplexní dohody o volném obchodu (DCFTA), která je její součástí.

Největší ekologické trhy na světě jsou soustředěny ve Spojených státech, Německu a Francii. V procentním vyjádření tedy americký trh s biopotravinami zaujímá 47 % podílu na světovém trhu a v EU to je 37 %. Podle odborníků by ukrajinští vývozci měli věnovat pozornost také zemím, jako je Švýcarsko, Kanada a asijské země, včetně Spojených arabských emirátů, Japonska a Číny.

Ukrajinští producenti biozeleniny prodávají své produkty hlavně na domácím trhu prostřednictvím řetězců supermarketů (Silpo, Auchan, Good Wine, WineTime), malých specializovaných obchodů (Natur Boutique, Eco Shop), eshopů nebo přímým prodejem konečným spotřebitelům, přičemž produkty se prodávají čerstvé. Sortiment čerstvé biozeleniny na ukrajinském trhu zahrnuje brambory, řepu, mrkev, rajčata, cherry rajčata, okurky, papriku, cibuli, česnek, ředkvičky, fazole, hlávkový salát, rukolu, špenát, mangold, koriandr, kopr, bazalku, lilek, cuketu, sladkou kukuřici, bílé zelí, brokolici, kudrnaté zelí, růžičkovou kapustu, květák, Čínské zelí a kapustu.

Ekologicky pěstované ovoce se vyváží hlavně do EU a Švýcarska. Najdete je také na domácím trhu - například meloun, dýně, hrozny, borůvky, brusinky, ostružiny, maliny nebo zahradní jahody.  

Dne 4. září přijala Nejvyšší rada Ukrajiny návrh zákona č. 3295 „O státní podpoře zemědělství na Ukrajině a další zákony Ukrajiny o fungování státního agrárního registru a zlepšení státní podpory zemědělských producentů“.

Účelem návrhu zákona je zlepšit fungování systému státní podpory zemědělství, odstranit administrativní překážky a náklady zemědělských producentů při přijímání státní podpory.

Státní agrární registr je online informační systém pro ukrajinské farmáře, bez ohledu na jejich velikost a právní formu, který pomůže producentům získat přístup ke státní podpoře a veřejným službám online. Registrovaní farmáři budou moci podávat žádosti o opravu chyb v katastru, předkládat podklady pro státní podporu a kontrolovat informace o sobě v jiných státních registrech a katastrech.

Vinařství Bayadera začalo sklízet bílé hrozny.

Tento týden začala sklizeň raných bílých a muškátových odrůd (Irsai Oliver, Chardonnay, a poté začnou sklízet Aligote). Díky příznivým povětrnostním podmínkám je letošní výnos bílých odrůd uspokojující. Pokud vydrží počasí, budou se příští týden sklízet další odrůdy (Sauvignon, Riesling, Rkatsiteli).

Na Ukrajině pravděpodobně poroste do konce tohoto roku cena mléka až o 1,5 – 2 %. Jeho cena úzce souvisí s cenou obilí a krmiv na domácím trhu. Za poslední rok cena mléka vzrostla o 4,5 – 5 % s ohledem na současnou inflaci a ziskovost produkce mléka se snížila o 14,9 %.

Yegor Reshetnyk – místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině, mob.: +380 99 098 3335, czukrexport@metaua.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem