přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

RUSKO - Počet nakažených v Rusku přesáhl půl milionu, ale opatření se začínají rozvolňovat

12.6.2020

Dle oficiálních informací je k 11. červnu 2020 v Ruské federaci 502 436 nakažených osob. Přírůstek za posledních 24 hodin je 8 779 osob. Celkem 261 150 osob se uzdravilo, 6 532 zemřelo. Bylo provedeno více než 13,8 milionu testů.

Obecné informace:

  • V Moskvě byl od 9. června zrušen režim „izolace doma“ a mnoho dalších opatření (např. elektronické propustky, rozpisy vycházek). Začínají fungovat některé služby a instituce, město se tak pomalu vrací k životu. I nadále platí povinnost nošení roušek.

  • Země se aktivně chystá na oslavy konce 2. světové války, které proběhnou 24. června, a k následnému hlasování o změnách ústavy dne 1. července.

  • Zákaz vstupu cizinců na území Ruska pokračuje. Je možné vycestovat jednosměrně z Ruska řadou komerčních letů, ale zatím nefungují linky zpět. Na 12. a 14. června jsou v prodeji letenky na let Moskva – Praha s leteckou společností Aeroflot.

Dovoz potravin a zemědělských výrobků:

Dovoz potravin a zemědělských komodit je zatím bez zásadních problémů a omezení, avšak došlo k zavedení dvou omezení v případě vývozu:

  • Od 12. dubna do 30. června platí zákaz vývozu některých druhů obilovin a zeleniny (pohanka a výrobky z pohanky, rýže, žito, proso, cibule, česnek, sójové boby a semena slunečnice) ze zemí Eurasijské ekonomické unie, čili Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Kyrgyzstánu.

  • Od 26. dubna do 30. června 2020 Ruská federace zastavuje export obilí, a to konkrétně pšenice, žita, soureže, ječmenu a kukuřice. Export je možný pouze do zemí Eurasijské ekonomické unie (Bělorusko, Kazachstán, Arménie, Kyrgyzstán). Důvodem je naplnění množstevní kvóty (7 mil. tun), která byla na konci března t. r. zavedena s cílem zajištění stabilizace cen a dostatečného množství obilí pro vlastní potřeby země.

Rusko od dubna do prosince 2020 dočasně povolilo dovoz sušené 90% demineralizované syrovátky (D90) pro výrobu dětské výživy. Povolení pro dovoz bude udělovat Ministerstvo zemědělství RF, které zároveň stanovuje množstevní kvótu. Syrovátka byla až doposud jednou z položek, která spadala pod potravinové embargo, a nemohla tak být ze zemí EU, USA a dalších států do Ruska dovážena.

Českým firmám doporučujeme zintenzivnit komunikaci se svými ruskými partnery, kteří často mají praktické aktuální informace velmi rychle, a díky tomu mohu případně operativně zareagovat na nový vývoj situace.

Další informace - doporučení:

V konkrétních případech a situacích může být realita odlišná a složitější než je oficiálně uváděno. Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

12.6.2020

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem