přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

LIBANON – celostátní karanténa s postupným programem uvolňování prodloužena do 5. 7. 2020.

12.6.2020

Dle aktuální informace Ministerstva zdravotnictví je ke dni 12. 6. 2020 v Libanonu hlášeno celkem 1.402 případů nákazy, celkem 31 úmrtí, 101.030 osob otestováno.

V týdnu 24/2020 se mírně zvýšil počet nakažených osob, příčinou jsou pokračující repatriační přílety Libanonců z Afriky.

Zákaz nočního vycházení platí od 24 hod. do 05 hod. následujícího dne, policejní kontroly jsou minimální.  Stále platí nařízení nosit ochranné roušky na všech veřejných prostranstvích pod pokutou LBP 50.000,- (cca USD 15)

Všechny státní úřady jsou již otevřené, školy a školky budou uzavřené do konce školního roku 2019-2020.

Zásobování obchodů s potravinami je bez problémů, otevírací doba v souladu se zákazem nočního vycházení.  Provoz lékáren a benzinových stanic je ve standardním provozu jako v době před pandemií, jsou otevřené obchody  se spotřební zbožím. Restaurace jsou otevřeny pouze na 50% kapacity s platností tohoto omezení do konce tzv. karantény, tj. do 5. 7. 2020.

Pohyb osob: nadále platí celostátní zákaz vstupu pro cizí státní příslušníky. Vstup je povolen pouze pro Libanonce, kteří jsou repatriováni ze zahraniční. Předpoklad obnovení volného pohybu osob od data 5. 7. 2020. Pravidla pro pohyb osob a přepravy taxi a mikrobusové  dopravy platí v souladu s platností zákazu nočního vycházení.

Mezinárodní letiště v Bejrútu je nadále uzavřené pro osobní dopravu. Letiště přijímá pouze nákladní letadla.  Dovoz zboží, zemědělských komodit a potravin nebyl zastaven. Termín otevření letiště pro osobní dopravu zatím nebyl stanoven, předpokládá se nejdříve k datu ukončení karantény, tj. k 5. 7. 2020. Totéž platí pro přístavy v Libanonu, zatím je povolen pouze dovoz zboží, osobní doprava není dovolena. Hraniční přechody se Sýrií jsou stále uzavřeny, předpoklad otevření hranice je také 5. 7. 2020.

Po technické a administrativní stránce probíhá import potravin, zemědělských komodit a průmyslového a spotřebního zboží bez omezení.  Dovoz květin a živých rostlin opět povolen.

Bankovní sektor – banky jsou v provozu v omezeném režimu, přednostně vyřizují obchodní příkazy pro vnitrostátní platby. Zahraniční platební styk je umožněn pouze pro nákup strategických surovin (ropné produkty, cukr, pšenice, kukuřice, léky) pro které platí státem regulovaný oficiální kurs LBP 1.507,50 za 1 USD). Soukromý sektor je nadále odkázán na tržní kurs nabídky a poptávky, který se v týdnu 24/2020 pohyboval nad 4.000 LBP za 1 USD Maloobchodní ceny se odráží od černého kursu, inflace se pohybuje kolem 30%.

Stále platí, že mezinárodnímu obchodu v Libanonu chybí v současné době volný přístup k volně směnitelným měnám (USD, EURO).  Nedostatek finanční hotovosti trápí Libanon více než pandemie koronaviru COVID 19, jejíž důsledky dosud Libanon zvládal relativně dobře.

Nedostatek volně směnitelné měny a s tím spojené vysoké rozdíly mezi oficiálním kursem místní měny vůči USD a kursem tržním, jsou hlavní příčinou vysokých cen potravin, které odpovídají přepočtu dle černého kursu. S minimálním cenovým nárůstem oproti r. 2019 jsou drženy a státem kontrolovány pouze základní potraviny a komodity, které se dováží za stále platný oficiální kurs.

Libanon je závislý na dovozech potravin a zemědělských komodit, cca 80% veškerého zboží je importováno. Místní výroba se potýká s nedostatkem finančních prostředků na dovoz surovin a materiálů pro další zpracování, mnoho výrobních podniků zkrachovalo, roste nezaměstnanost.

Pozn.:  Hlavní snahou vlády je zamezení návratu tzv. říjnové revoluce 2019 (díky viditelné policejní a vojenské přítomnosti v ulicích je bezpečnostní situace pod kontrolou, ale napětí ve společnosti vzhledem k hospodářskému propadu sílí a je dlouhodobě neudržitelné).

Obchodní doporučení: Vzhledem k celosvětové ztrátě důvěry v libanonský bankovní systém prodej zboží pouze oproti předplatbám nebo neodvolatelným akreditivům potvrzeným prvotřídní světovou bankou.

Pro aktuální informace týkající se obchodu a aktuální finanční situace, dovozu zboží, aktuálních cen potravin a zemědělských komodit, fungování libanonské státní správy, pohybu osob a provozu letiště a přístavů kontaktujte zemědělského diplomata v Libanonu.

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310, Bejrút, dne 12.6.2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem