WTO označila americká dodatečná cla na čínské zboží za nelegální

18. 9. 2020

Panel Světové obchodní organizace (nástroj pro řešení sporů mezi členy) v úterý 15. září rozhodl, že USA porušily pravidla globálního obchodu, když prezident Donald Trump v roce 2018 jednostranně uvalil cla na čínské zboží v hodnotě více než 350 miliard dolarů.

Americká administrativa cla uvalila v reakci na čínské praktiky související s převodem technologií, intelektuálního vlastnictví a inovacemi. USA tvrdily, že jde o krádeže a zneužití amerických technologií, duševního vlastnictví a obchodních tajemství. Panel však shledal, že USA neposkytly dostatečné vysvětlení prokazující skutečný vztah cílů a prostředků mezi uložením dalších cel a cílem veřejné morálky, kterého se Spojené státy dovolávají. Americká cla na čínské výrobky vedla čínskou stranu k zavedení cel na americké zemědělské produkty, což nakonec donutilo Trumpovu administrativu k tomu, aby kompenzovala americkým farmářům jejich ztráty.

Americký zmocněnec pro obchod R. Lighthizer nález panelu komentoval ve smyslu, že potvrzuje dřívější vyjádření Trumpovy administrativy, že WTO je zcela bezmocná k zastavení škodlivých technologických praktik Číny. Panel údajně nezpochybnil rozsáhlé důkazy o krádeži duševního vlastnictví, které USA předložily, ale WTO neposkytuje nápravu takového zneužití. Spojeným státům proto musí být umožněno bránit se před nekalými obchodními praktikami.

COVID-19 v USA

V počtu nově nakažených ve světových tabulkách předstihl Spojené státy v poslední době vývoj v Indii. Čísla v USA v denních počtech nakažených se stále pohybují nad hranicí 30 tisíc, z níže uvedeného grafu však stále vyplývá klesající trend. V tomto týdnu bude pravděpodobně v USA překonána smutná hranice 200 tisíc úmrtí s onemocněním COVID-19.

Počty nových případů nákazy jsou nejvyšší ve státech Texas, Kalifornie, Florida, Georgia, Illinois, Tennessee a Wisconsin. Opatření na vnějších hranicích USA jsou tak i nadále beze změny oproti dřívějším hlášením.

Ve středu 16. září se konalo slyšení podvýboru pro finance Senátu amerického Kongresu, kde ředitel Centra pro kontrolu onemocnění a prevenci (CDC) R. Redfield sdělil, že vakcína proti COVID-19 bude široké veřejnosti v USA dostupná pravděpodobně nejdříve ve druhém nebo třetím čtvrtletí roku 2021. Její uvedení očekává nejdříve v listopadu nebo prosinci 2020 ve velmi omezeném množství, které bude určeno pro nejvíce ohrožené skupiny a pracovníky v první linii - lékaře, zdravotníky, hasiče atd.

Veřejný seminář FSIS o bezpečnosti potravin a osvětě pro spotřebitele – 6. října

Služba bezpečnosti potravin a inspekce (Food Safety and Inspection Service) federálního ministerstva zemědělství (USDA) pořádá dne 6. října od 18 hod SELČ veřejný seminář zaměřený na prezentace odborníků na bezpečnost potravin o jejich současné a připravované práci. Seminář se zaměří na edukaci spotřebitelů a možnosti omezení alimentárních nákaz. Přihlásit se na webinář je možné na stránkách United States Department of Agriculture, kde naleznete i bližší informace.

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.