přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

V Libanonu stále platí celostátní karanténa a to do 31. 12. 2020, zákaz nočního vycházení platí nově od 01.00 do 06.00 hod.

11.9.2020

Za poslední týden se počty nakažených ustálily na počtu cca 500 osob/den. Nařízení nosit ochranné roušky na všech veřejných prostranstvích stále platí, ale porušení zákazu se nepokutuje. Vstup do maloobchodních prodejen povolen pouze s nasazenou rouškou.

Všechny státní úřady fungují oficiálně na 50% kapacity, reálně, vzhledem k tomu, že vláda je v demisi, téměř nefungují, resp. na úřadech státní správy je vidět pouze provozní personál, výkonní pracovníci jakoby zmizeli. Soukromé firmy fungují, maloobchod je hnací silou současné ekonomiky Libanonu.

Zásobování obchodů s potravinami je bez problémů, otevírací doba se vrátila do předkrizového období, restaurace a prodejny rychlého občerstvení  jsou otevřeny do pozdních nočních hodin. Centrum Bejrútu je po ničivém výbuchu vylidněné, restaurace jsou v centru uzavřené z důvodu poničení.

Pohyb osob: v souladu se zákazem nočního vycházení (reálně již nikdo nesleduje)

Mezinárodní  letiště v Bejrútu pro osobní dopravu je v provozu, hraniční přechody se Sýrií jsou již otevřeny, cestování je stále přísně kontrolováno. Na hlavní trase mezi Bejrútem a Damaškem je několik kontrolních stanovišť, kontroly zboží i osob jsou na denním pořádku (dříve velmi sporadické).

Námořní přístav v Bejrútu je po ničivé havárii  zprovozněn z 90%, kontejnerové depo je  již plně funkční, komoditní  zásilky (pšenice, kukuřice, soja a  hnojiva) jsou nadále odkláněny do  dalších libanonských přístavů (Tripoli, Saida). Velkým problémem je celní a administrativní odbavování zásilek vzhledem k tomu, že administrativní zázemí bejrútského přístavu bylo výbuchem zdemolováno. Kompletní obnovení provozu přístavu se plánuje do konce roku 2020. 

Importní dotace: Nadále platí dotační program na dovoz zemědělských komodit a vybraných potravin.

S platností od července 2020 jsou při importu do Libanonu dotovány tyto položky:

  1. Tuky a oleje (máslo – rostlinné tuky – pasterizované sýry)

  2. Zelenina (cibule, česnek, žampiony, kukuřice)

  3. Různé (sušené mléko, sušená syrovátka, čaj, smetana do kávy, rafinovaný cukr, pšenice, cereálie)

  4. Skot (krávy, býci, kozy, ovce)

Obchod: dovozy mléčných výrobků a komodit nestačí místní poptávce, mnoho západních firem opustilo libanonský trh. ČR je na 1. místě v dovozu sušeného mléka, másla a sýrů (akawi, eidam).

Stále platí, že mezinárodnímu obchodu v Libanonu chybí omezený přístup  k volně směnitelným měnám (USD, EURO).  Nedostatek  finanční  hotovosti a problémy spojené s bankovními transfery jsou nadále hlavním problémem obchodu v Libanonu.

Pozn.:  I přes platnost oficiálního kursu LBP 1.507,5 za 1 USD probíhá mezinárodní dovoz potravin a spotřebního zboží (kromě dotovaných položek, pro který platí kurs LBP 3.900, kam spadají i dovozy mléčných výrobků)  v poměru LBP 7.500 za 1 USD (tzv. černý pouliční kurs se v měsíci září ustálil na hodnotách kolem LBP 7500 za 1 USD).

Státem držený oficiální kurs LBP 1.507,50 za 1 USD stále platí, ale  pouze na dovozy pohonných hmot, pšenice a vybraných léčiv.

Maloobchodní ceny potravin se za období červenec 2019 – červenec 2020 zvýšily o více jak 100% a tuto cenovou úroveň nadále drží.

Importní  dotace spočívá v tom, že importér na uvedené dotované položky má možnost nákupu USD, na základě povolení Centrální banky Libanonu, v poměru LBP 3.900 za 1 USD. Není tedy odkázán na tzv. černý pouliční kurs, který se v týdnu 37/2020 pohyboval na úrovni LBP 7.500 za 1 USD.

Obchodní doporučení:  Nadále platí doporučení pro  prodej zboží pouze oproti předplatbám nebo neodvolatelným akreditivům potvrzeným prvotřídní světovou bankou.

Pro aktuální informace týkající se obchodu a aktuální finanční situace,  dovozu  zboží, aktuálních cen potravin a zemědělských komodit,  fungování  libanonské státní správy, pohybu osob a  provozu letiště a přístavů kontaktujte zemědělského diplomata v Libanonu.

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem