přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Významné čínské veletrhy opět i v prezenční formě

17.9.2021

Jako důkaz úspěšného boje proti pandemii covid-19 prezentuje Čína obnovení prezenční formy významných veletrhů. Jedním z nejvýznamnějších čínských veletrhů je China Import and Export Fair známější pod názvem Canton Fair, který je od roku 1957 pořádán v jihočínském městě Kanton (Guangzhou).

Po roční pauze, kdy se veletrh konal pouze online formou, jej návštěvníci budou moci v říjnu navštívit opět i fyzicky. Online část veletrhu však zůstane zachována, protože se osvědčila, a bude veletrh doplňovat. Do „off-line“ podoby se již vrací většina veletrhů, jejichž organizaci v minulém roce poznamenal covid-19, ale kombinace s online často zůstává, což umožňuje oslovení širší veřejnosti. Organizátoři veletrhů zvyšují jejich atraktivitu pro vystavovatele pozýváním influencerů, pořádáním online prodejních akcí v živém přenosu a spoluprací s velkými e-commerce platformami.

Návrat k prezenční formě veletrhu Canton Fair demonstruje čínskou sebedůvěru v boji s covid-19 a otevřenost zahraničnímu obchodu. Ačkoli byla Čína v potlačování nákazy doposud úspěšná, nové varianty viru pro ni představují větší výzvu. Přísné karantény, důsledné stopování kontaktů nakažených a omezování akcí pro veřejnost by mohly veletrhy ohrozit. V současnosti se Čína snaží dostat pod kontrolu ohnisko v provincii Fujian sousedící s provincií, ve které leží i město Kanton. Kdyby se covid-19 objevil i zde, mohlo by pravděpodobně ke zrušení veletrhu dojít. V takovém případě může jeho online část fungovat i jako záložní plán. Pokračující přísná opatření pro přeshraniční pohyb osob však stále prakticky znemožňují přímou účast zástupců zahraničních firem na čínských veletrzích.

 

Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem