přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vývoz masných produktů do Číny se nadále komplikuje

8.1.2021

Po většinu roku 2020 se dařilo zvyšovat objem masných produktů importovaných do Číny. Za první tři čtvrtletí uplynulého roku se podle údajů čínského ministerstva obchodu jednalo o 72% nárůst oproti stejnému období roku předchozího.

Zpřísnily se však kontroly mraženého masa na čínských celnicích kvůli obavám z možného zavlečení koronaviru prostřednictvím kontaminovaného zboží v chladícím řetězci. Čínské úřady v nedávné době zavedly nové opatření, podle kterého musí být dovezené masné produkty v Číně dezinfikovány. Nyní volají čínští importéři a zpracovatelé masa po přenesení této povinnosti také na zahraniční producenty, kteří by měli zajistit dezinfekci obalových materiálů a vnitřních stěn přepravních kontejnerů. Od takového kroku si slibují vyšší efektivitu a nižší náklady. Již delší dobu tento postup aplikuje brazilský zpracovatel masa JBS, ale postupně jej přijali i další exportéři, aby se vyhnuli potenciálním problémům na čínských celnicích. Komplikace, se kterými se exportéři potýkají, a oslabená důvěra čínských spotřebitelů v nezávadnost importovaných potravin vedly k poklesu dovozů masa v posledním čtvrtletí roku 2020. Dovozy vepřového a hovězího masa v listopadu klesly oproti červenci o 70 %. K upřednostňování domácí produkce vyzývají čínská média i někteří vládní úředníci. Čínské supermarkety na tento trend reagují omezením nebo dokonce zastavením prodejů importovaného masa. Domácí produkce však není v žádném případě schopna nahradit maso z importu, což tlačí její ceny nahoru.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem