přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vysoký nárůst ceny slunečnicových semen v Srbsku

10.9.2021

Jak uvedl server „e-Kapija“ na již sklizených plochách osetých slunečnicí jsou nižší výnosy, než se očekávalo. Letošní průměrný výnos slunečnicových semen na sklizené ploše je kolem 2,5 tuny na hektar a očekávání byla, že výnosy budou 3,5 tuny na hektar.

Žně slunečnic v Srbsku ještě probíhají, ale předpokládá se, že i na dalších plochách budou výnosy obdobné. Tato skutečnost spolu s vysokou poptávkou znamená, že výkupní cena slunečnicového semene z letošní sklizně je výrazně vyšší než před rokem. V roce 2020 se vykupovala za cenu 0,25 EUR, nyní je cena ve výkupu kolem 0,50 EUR za kilogram, což je 100% nárůst. To se už promítlo i do růstu cen slunečnicového oleje, který zdražil z 0,93 EUR za litr na 1,70 EUR za litr. Tento nárůst cen bude mít dopady i na české firmy, které plánovaly nákup těchto produktů na srbském trhu. V roce 2020 nakoupily české firmy v Srbsku kolem 168 tun slunečnicového oleje za necelých 4,5 miliónů korun.

Čeští zemědělci a potravináři se představí na veletrhu v Novém Sadu

Čeští zemědělci a potravináři se letos opět představí na Mezinárodním zemědělském veletrhu „Medjunarodni poljoprivredni sajam 2021“ v Novém Sadu. Jedná o nejvýznamnější akci v oblasti zemědělství a potravinářství v regionu západního Balkánu a veletrh se bude konat ve fyzické podobě po více než dvouleté pauze způsobené pandemií viru COVID – 19. Letošní 88. ročník proběhne od 18. do 24. 9. 2021. Ministerstvo zemědělství na základě trvalého zájmu českých firem z oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu organizuje již počtvrté národní stánek České republiky. V letošním roce se prezentuje Česká republika prestižní formou „Země partner“. Zahájení mezinárodního veletrhu proběhne 18. 9. 2021 na výstavišti v Novém Sadu a v prostoru národního stánku České republiky se představí 13 společností, které nabízejí svoje výrobky či služby. Přímo na stánku budou přítomni zástupci firem: Agrico, Výzkumný ústav pícninářský, Svaz pěstitelů chmele České republiky, Bauer Technics, Humáty, Jihočeský chovatel, Kohimex, Kooperace Hrotovice, Natural, Orkla Foods Česko a Slovensko, Pivovar Ferninand, ProPelety a Rudolf Jelínek. Kromě toho budou na stánku České republiky po celou dobu přítomni pracovníci Ministerstva zemědělství a také Vladimír Váňa, zemědělský diplomat akreditovaný pro Srbsko, ale také pro Severní Makedonii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu, tak aby firmám pomohli při navazování kontaktů se zahraničními partnery.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem