V Rusku roste počet diskontních prodejen potravin a poptávka po levných potravinách

16. 10. 2020

Vzhledem ke snižování reálných příjmů obyvatel v Rusku, ke kterému dochází (nejen) v souvislosti s pandemií, roste poptávka po levných potravinách a rozšiřuje se počet obchodů, které se v prvé řadě soustřeďují na nejnižší cenu.

Od srpna 2017 do srpna 2020 vyrostl počet diskontů v Rusku o 24,7%, aktuálně je takových obchodů v celé zemi téměř 140 tisíc. Většina z nich (64%) má formát obchodu „u domu“, supermarkety pak tvoří asi 34% a hypermarkety pouze 2%.

Hlavními hráči mezi diskonty jsou např. „Svetofor“, „Dobro-cena“ nebo sibiřská síť „ChlebSol“. Otevření diskontních prodejen plánují i další řetězce, které měly doposud hlavně širokou síť standardních supermarketů. Např. síť X5 Retail Group, která provozuje obchody jako „Perekrestok“ nebo „Pyaterochka“, plánuje do konce letošního roku otevřít několik pilotních diskontů. Síť Magnit již prvních pět diskontů pod názvem „Moya cena“ otevřela.

Čím dál tím větší množství zákazníků má omezený rozpočet na potraviny, proto je neodrazuje omezený sortiment ani nákup z přepravních obalů. Důležité je to, že cena v ruských diskontech je v průměru o 15% nižší než v supermarketech. Pro stávající diskonty je jednou z priorit kromě navyšování počtu prodejen také rozšíření sortimentu privátních značek, někteří plánují pokrýt privátními značkami až 50%.

Analytici předpovídají, že ve střednědobém horizontu budou diskonty nejdynamičtěji rostoucím segmentem trhu. Zatímco nyní zaujímají asi 3%, v příštích pěti letech by jejich podíl mohl dosáhnout 10% trhu. Vzhledem k tomu, že snížení příjmů je nejcitelnější pro obyvatele v regionech, očekává se největší nárůst počtu diskontů právě tam.

Obchodníci v supermarketech se snaží s poptávkou po levnějších potravinách bojovat nejrůznějšími způsoby. Jedním z nich, je zmenšování gramáže či objemu potravin při zachování ceny (např. většina mlék se prodává v objemu 950 ml). Ruský Svaz spotřebitelů proto vystoupil s iniciativou, která by po vzoru Evropy měla zavést povinnost uvádět na cenovkách v obchodech i cenu za jednotku. Uvedení ceny za litr či kilogram by tak mělo zákazníkům pomoci lépe se zorientovat v cenách a sortimentu. Inciativu nyní posuzují v ruském Ministerstvu průmyslu a obchodu.
 

Covid-19 v Rusku – růst nakažených je stále pozvolný
Počet nově nakažených covid-19 v Rusku zatím roste pozvolně. Denní přírůstek k 16. říjnu činil 15,1 tis. nových případů v celé zemi. Nakažení nejrychleji přibývají v Moskvě, kde bylo naposledy zaznamenáno téměř 5 tis. nových případů za den.
Platí povinnost nošení roušek a rukavic v obchodech, hromadné dopravě a dalších uzavřených prostorech. Od 5. října musely firmy a úřady v Moskvě převést 30% (v ideálním 50%) pracovníků na home office. Studentům a seniorům bylo pozastaveno zvýhodněné jízdné v městské dopravě v Moskvě tak, aby se snížil počet cestujících.
Rusko má vzájemně otevřené hranice země pouze s některými vybranými státy (např. Turecko, Tanzanie, Velká Británie, Bělorusko, Kazachstán a další), ale cestující z ostatních zemí až na výjimky do Ruska stále mají zakázaný vstup. Většina mezinárodních letů zůstává zrušena. ČSA obnovily lety na lince Praha – Moskva – Praha dvakrát týdně (středa a neděle), které jsou platné vždy na dva týdny dopředu s pravděpodobným dalším prodloužením. Aeroflot provozuje dvakrát týdně linku z Moskvy do Prahy (čtvrtek a sobota).

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikola.hruskova@mze.cz).

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.