přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Libanonská vláda zmírnila oproti minulému týdnu tzv. lockdown

23.10.2020

V týdnu 43/2020 se počet nakažených nemocí COVID-19 držel na úrovni 1500 nakažených denně. Vláda zmírnila, oproti minulému týdnu, tzv. lockdown, kdy zůstalo v celém Libanonu nadále 78 střediskových obcí s nejvyšší mírou nákazy kompletně uzavřeno.

Nařízení platí od 19/10 do 26/10/2020. Státní úřady, obecné služby, restaurace a provozovny rychlého občerstvení jsou v  78 určených střediskových obcí uzavřeny, omezeně fungují  pouze maloobchodní prodejny a lékárny. Benzínové stanice jsou v těchto lokalitách také mimo provoz. Letiště a námořní přístavy zůstaly otevřené.

Zásobování maloobchodu hovězím, skopovým a kuřecím masem se stabilizovalo, kromě místní provenience se na trh vrátilo maso z USA, Argentiny a Brazílie.

Maloobchodní zásobování nadále  souvisí s nedostatkem volně směnitelné měny, černý kurs v tomto týdnu klesl z  8 000 Libanonských Liber za 1 USD na 7000,  dotovaný kurs od Centrální banky Libanonu zůstává na částce 3900 Libanonských Liber za 1 USD.

Na finanční výhody dispozice dotovaného kursu dosáhnou pouze registrovaní importéři s minimálně 12-ti měsíční historií své činnosti.

Zemědělství a export

Dne 26/10/2020 bude zahájen výkup tabáku od drobných pěstitelů. Monopol na výkup a zpracování drží státem kontrolovaná společnost Regie. Letošní produkce v Libanonu byla vyčíslena na 5 mil. Kg z celkové pěstitelské plochy cca 5,5 ha. Ještě před samotným zahájením  výkupu se otevřela vážná cenová diskuse, kdy pěstitelé požadují razantní zvýšení výkupních cen, a to až o 100% oproti minulému roku. Někteří pěstitelé dokonce pohrozili, že za staré ceny nebudou tabák nabízet a radši ho spálí.

Vše nasvědčuje tomu, že letošní sklizeň bude vykupována za ceny o 50 % vyšší oproti cenám z minulého roku. Zemědělci apelují na zvyšující se životní náklady, a chtějí alespoň částečnou kompenzaci, zejména se jedná o pěstitele na jihu Libanonu, kteří jsou závislí pouze na pěstování tabáku.

Závěr: I přes snahu popsat momentální problémy libanonských farmářů, zůstává realitou fakt, že Libanon není v potravinách soběstačný a na dovoz kvalitních potravin a komodit se stále nedostává finančních prostředků. Taktéž je Libanon plně závislý na dovozu hnojiv.

Politika

Vládní krize v Libanonu se blíží ke konci, dne 22/10/2020 byl jmenován premiérem Saad Haríri. Jedná se již o jeho v pořadí 3. premiérské jmenování. Další politický vývoj, který úzce souvisí s místním hospodářstvím, bude záležet na sestavení vlády. Zejména obchodní komunita v Libanonu netrpělivě čeká na jmenování nové vlády a předpokládá, že teprve tehdy nastane start pro odblokování vleklé finanční krize, která na Libanon udeřila koncem minulého roku.

 

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem