přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

V Libanonu nadále platí kompletní lockdown

20.11.2020

V týdnu 47/2020 se počet nakažených nemocí COVID-19 nadále pohyboval kolem 2000 nakažených denně, kompletní lockdown s platností od 14/11/2020 do 30/11/2020 zůstává v platnosti.

Platí  zákaz nočního vycházení od 18 hod. do 06 hod.,  s tímto omezením souvisí i provozní hodiny   maloobchodu, benzínových stanic a lékáren. Restaurace a prodejny rychlého občerstvení nadále  fungují pouze formou rozvážkové služby. Mezinárodní letiště a námořní přístavy jsou  otevřené.

I přes silný odpor představitelů obchodního  sektoru k omezujícím  nařízením, zůstávají restaurace a celý gastro sektor uzavřený  a poprvé od vypuknutí pandemie je vidět mnoho kontrol v terénu.

Je patrné, že maloobchod přežívá s velkými komplikacemi, nabídka dovozového zboží se tenčí měsíc od měsíce. Obchodnímu sektoru stále dominuje černý kurs místní měny LBP vůči USD, za poslední týden s minimálními výkyvy okolo přepočtu 8000 LBP za 1 USD.

Zemědělství

Syndikát chovatelů a obchodníků s drůbeží minulý týden vydal prohlášení, ve kterém garantuje maximální maloobchodní prodejní ceny, které by měly být stabilní bez vlivu na měnové výkyvy. Jedná se o první případ, kdy Ministerstvo zemědělství Libanonu veřejně krok Syndikátu podpořilo s potvrzením připravenosti výplaty hotovosti těm členům Syndikátu, kteří budou prokazatelně po dobu alespoň 3 měsíců ve ztrátě z důvodu zvýšení nákupních vstupů oproti prodejům. V tento moment je těžké odhadnout, jak uvažovaná spolupráce MZE Libanonu a Syndikátu bude fungovat. Dle vyjádření ministra zemědělství Libanonu se jedná o 1. příkladný krok podpory místním chovatelům a obchodníkům.

Česnek – v důsledku přetrvávající hospodářské stagnace Libanonu a v rámci tzv. První fáze zemědělského družstevního programu distribuovalo MZE celkem 1 tunu česnekových semen zemědělcům v oblasti Bekka.

Vakcinace zemědělského skotu – MZE ve spolupráci s rozvojovým fondem JIHAD AL BINA  spustilo kampaň s cílem bezplatné vakcinace ovcí, koz, býků a krav s cílem zvýšit ochranu skotu v regionu. Odstartovaná kampaň má za cíl do konce r. 2020 aplikaci celkem 18.000 vakcinací.

Obchodní spolupráce

S odvoláním na uveřejnění zájmu libanonského minipivovaru ElMir, o navázání bližší spolupráce s ČR, konkrétně o možnost kapitálového vstupu do některého z českých minipivovarů s cílem produkovat pivo ElMir v ČR s konečným cílem exportu piva ElMir do zemí EU, zejména do Francie, lze s potěšením konstatovat, že se již přihlásili první zájemci z řad českých pivovarníků. Předpoklad prvních vzájemných jednání lze odhadnout na prosinec 2020.

Politika – trvá vládní krize, sestavení nové libanonské vlády je stále v nedohlednu.

 

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem