USA zakážou používání insekticidu chlorpyrifos

20. 8. 2021

Agentura pro ochranu životního prostředí EPA zakáže používání tohoto pesticidu, který se v USA relativně hojně používá např. u ovoce a zeleniny.

Chlorpyrifos je spojován s hrozbou neurologických poškození u dětí a EPA tak zvrátí jedno z nejzávažnějších rozhodnutí Trumpovy administrativy v oblasti veřejného zdraví. Tehdejší šéf agentury Scott Pruitt v roce 2017 ponechal tento pesticid na trhu navzdory doporučení vědců této agentury omezit užívání vzhledem k jeho potenciálním rizikům.

Chlorpyrifos se několik dekád osvědčil jako účinný prostředek na ochranu sóje, mandloní nebo květáku před nejrůznějšími škůdci. Pěstitelé ho často nasazují, když žádný jiný pesticid už nedokáže splnit svoji funkci. V posledních deseti letech však řada ekologických a zdravotnických skupin požadovala postupné vyřazení tohoto pesticidu vzhledem k dopadům na zdraví, které dokladovaly některé vědecké studie. Producenti si naopak vzali na mušku klíčovou studii identifikující rizika chlorpyrifosu, kterou provedla Kolumbijská univerzita, neboť podle jejich názoru není podložena ověřitelnými vědeckými poznatky. Největší nevládní zemědělská organizace American Farm Bureau Federation je toho názoru, že chlorpyrifos je cenný nástroj na ochranu plodin, který nemá žádnou životaschopnou alternativu.

USA se tak nicméně vydávají podobnou cestou jako EU, kde EFSA v roce 2019 rozhodla o neprodloužení autorizace používání tohoto insekticidu a ta na počátku roku 2020 vypršela. V současné době bude tedy tento přípravek v USA možné používat pouze pro nepotravinářské účely – pěstování bavlny nebo golfová hřiště.

 

Extrémní počasí na Západě USA ohrožuje produkci mandlí

Extrémní sucho spojené s vlnou veder si v Kalifornii vybírá těžkou daň v sektoru produkce mandlí. Zde se vyprodukuje zhruba 80 % celosvětové produkce v hodnotě přes 6 mld. USD. Vzhledem k nedostatku vody nejsou pěstitelé mandlovníků schopni zajistit dostatečnou závlahu a snižují tak výměry sadů. Je to prudký zvrat v neúnavném rozšiřování mandloní v kalifornském zemědělském údolí Central Valley, kde klima podobné evropskému Středomoří ve spojení s intenzivní závlahou vytvořily ideální místo pro pěstování stále oblíbenějších ořechů.

Mandloně jsou dosti žíznivé stromy, které potřebují vodu po celý rok. V posledních 30 letech se ale americký Západ výrazně otepluje a snižují se dostupné zásoby vody. A výhled do budoucna nevěští změnu k lepšímu. Podle amerického ministerstva zemědělství USDA vzrostla produkce mandlí v Kalifornii z téměř 168 tis. t v roce 1995 na rekordních 1,4 mil. t v roce 2020. Osázená plocha se více než ztrojnásobila na cca 650 tis. ha. Pro letošní rok byl ale odhad produkce snížen na 1,2 mil. t, přestože se ještě v květnu odhadovala rekordní sklizeň na úrovni 1,5 mil. t. Mandle jsou nejvýznamnějším kalifornským zemědělským vývozním artiklem, přibližně 70 % produkce jde na export - hlavně do Evropy, Indie a dalších asijských zemí.

Svůj podíl viny na současném stavu má i rostoucí cena mandlí v řadě předchozích let, díky které pěstitelé založili sady v místech, kde chybí spolehlivé zásoby vody. Extrémní sucha vysušují vodní zdroje, některá jezera jsou naplněna pouze ze 30 %. Státní a federální úřady snižují množství vody disponibilní pro zemědělství, což nutí pěstitele nechat pole ladem nebo přejít na pěstování plodin, které spotřebují méně vody.

 

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
mob: +1 202 507-3859, mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.