přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Tržby řetězců v SAE stále rostou

27.8.2021

Nedávno jsem psal o tom, že se do dubajských hotelů vracejí turisté. To samozřejmě navazuje také na prodeje obchodních řetězců. Podle aktuálních dat se naštěstí růst z prvního kvartálu 2021 nezastavil a nadále roste i teď.

Dle největšího provozovatele obchodních řetězců, Majid Al Futtaim, zaznamenaly řetězce za Q2 2021 o 4 % vyšší tržby než na Q1. V porovnání s Q2 v roce 2019, tedy v roce bez narušení provozu z důvodu pandemie, jde o 3% nárůst.  I když se pomalu vrací tržby do kamenných prodejen, online obchody stále rostou, a to o 17 % za první pololetí 2021 oproti loňskému roku.

Zpráva vydaná zmíněnou firmou také dokládá, že celkové tržby v obchodech včetně všech služeb za první pololetí 2021 jsou stále o 3 % nižší než za stejné období v roce 2019. To je způsobeno především velmi razantním omezením volnočasových aktivit a zábavy, které je za první půlrok letošního roku stále ve ztrátě 51 %. V případě potravin a nápojů jsou hodnoty již srovnatelné s obdobím před pandemií. Přesněji zaznamenaly růst o 0,2 %, což je výborná zpráva pro exportéry.

Všechna tato data se týkají obchodních řetězců. Co je ale zajímavé, je zmínění statistik z menších obchodů zaměřených na potraviny. V těch prodejci zaznamenali narůst prodeje o 40 % oproti roku 2019. To dokazuje, že i když se lidé cítí bezpečněji, stejně se raději vyhnou velkým obchodním domům.

Současná data jsou lehce ovlivněna tím, že v Emirátech právě končí léto. Data za Q2 tedy většinou počítají s malým přílivem turistů, ať už byla pandemie, či nikoliv. Opravdový návrat k normálu nám potvrdí až prodeje za Q3 a Q4. Emiráty ale sází na vysoký přiliv turistů cestujících na EXPO. Já budu doufat, že se jim je nalákat podaří. Pro české exportéry jde také o zajímavou akci především pro to, že veletrhy, které se budou konat v období probíhajícího Expa, očekávají o to větší návštěvnost. Spojení pracovní cesty s návštěvou světové výstavy, kde se dají potkat zajímavé obchodní kontakty, si nechá v regionu ujít málokdo.

 

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem