Světová obchodní organizace umožní uvalit Evropské unii odvetná cla na americké zboží ve výši 4 mld. USD

2. 10. 2020

Na základě informací uniklých z dosud oficiálně nezveřejněného rozhodnutí WTO bude mít EU právo navýšit clo na vybrané zboží exportované z USA vzhledem k prohranému sporu ohledně nedovolených podpor pro společnost Boeing.

Případ započal před více než 15 lety a výsledný rozsudek odvolacího orgánu byl zveřejněn v dubnu 2019. Od té doby se čekalo na určení výše možných odvetných opatření. Dle expertů obeznámených s případem se jedná o vyšší hodnotu, než se původně očekávalo. Jen pro doplnění - USA v obdobném případu, tentokrát nedovolených podpor pro společnost Airbus, již uvalily dodatečná cla na dovoz evropského zboží (část se týká i zemědělských a potravinářských položek) ve výši 7,5 mld. USD. Vzhledem k tomu, že čelní představitelé EU se ve svých vyjádřeních spíše přiklánějí směrem k de-eskalaci napětí v obchodních vztazích na obou stranách Atlantiku, je více než jisté, že s finálním rozhodnutím o postoji EU se počká po prezidentských volbách (3. listopadu 2020) a bude mu předcházet intenzivní jednání v rámci EU i s americkou stranou.

V dubnu loňského roku EU zveřejnila seznam položek, které jsou zvažovány pro uvalení dodatečných cel v souvislosti s výsledkem výše zmíněného odvolacího orgánu. Více než polovina tarifních linek se týká zemědělských a potravinářských položek – ryby a rybí produkty, sýry, zpracovaná zelenina, ovoce, rostlinné oleje, krevety, cukr, kakaový prášek a čokoláda, pomerančový džus, víno atd. Kompletní seznam položek je k dispozici na tomto odkazu.

 

Téměř polovina pracovníků v přední linii v zemědělství a potravinářství jsou imigranti

Velmi zajímavý výstup tento týden přinesla analýza institutu Center for Public Integrity na základě dat z dostupných veřejných zdrojů. Zkoumali 10 oborů v oblasti zemědělství a potravinářství (primárně oblasti sklizně a zpracování) a zjistili, že z 1,87 milionu evidovaných pracovníků je 790 tis. imigrantů. Studie neuvádí, zda jde o pracovníky s legálním pobytem nebo nelegální přistěhovalce. Naznačuje to ale velmi zajímavý fakt, že bez imigrantů, kterým prezident Trump staví do cesty za jejich snem o životě a prosperitě v USA veškeré možné překážky, se americké zemědělství a potravinářství v nejbližší době neobejde. Více informací o tomto fenoménu lze dohledat na tomto odkazu.

 

Ekologické zemědělství je ve Spojených státech amerických na vzestupu

Výměra farem se zaměřením na rostlinnou výrobu v režimu ekologického zemědělství se v marketingovém roce 2020-21 v USA zvýší na 3,4 mil. akrů (téměř 1,5 mil. ha), což tvoří meziroční nárůst o 4 %. Počet farem v tomto režimu tak dosáhne počtu téměř 20 tisíc. Díky poptávce po kukuřici pro výkrm brojlerů v ekologickém režimu se očekává nárůst ploch této plodiny o více než 6 %. Nárůst ploch sóji pro výkrm v eko režimu se blíží 20 %. V případě zájmu o bližší informace lze doporučit analýzu dostupnou na tomto odkazu.

 

COVID-19 v USA

Nákazová situace koronaviru je v posledních dnech relativně ustálená, s mírně klesajícím trendem v počtu nově nakažených. V USA je v tomto týdnu od počátku výskytu evidováno téměř 7,5 mil. případů nákazy a přes 212 tis. úmrtí. Počty nových případů nákazy jsou nejvyšší ve státech Kalifornie, Texas, Florida, New York, Georgia, Illinois, Arizona a Severní Karolína. Opatření na vnějších hranicích USA jsou tak i nadále beze změny oproti dřívějším hlášením.

 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.