přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Srbsko: Zvýšený zájem o nákup potravin a hygienických potřeb. Dovoz komplikuje uzavírání hranic zemí EU

19.3.2020

S návratem studentů a zaměstnanců ze zemí postižených epidemií nemoci COVID-19 roste i v Srbsku počet nakažených (k 19. březnu registrováno 97 případů). Zavedení výjimečného stavu spojeného se zákazem vycházení občanů starších 65let a omezení pohybu ostatní populace mezi 20:00 a 5:00 vyvolalo zvýšený zájem o základní a trvanlivé potraviny a hygienické potřeby.

Ve snaze omezit růst jejich cen rozhodla Vláda RS o omezení marží všech článků výrobně - obchodního řetězce na hodnotách ke dni 5. března. Vláda také zavedla opatření zamezující vývozu slunečnicového oleje, semen slunečnice a léků.

Dovoz do Srbska probíhá podle stávajících pravidel, bohužel komplikace přináší současné uzavírání hranic. Tato opatření se sice nevztahují na nákladní přepravu jako takovou, ale snížená propustnost hraničních přechodů přináší značné zpomalení a růst nákladů na dopravu.

Problémy místním přepravcům přináší i strach řidičů jezdit do zemí zasažených epidemií více než Srbsko. Bohužel i Česká republika mezi tyto země v této chvíli patří.

Současná opatření proti šíření viru COVID -19 ohrožují i konání 87. ročníku největší zemědělské a potravinářské veletržní akce v regionu – Novosadského zemědělského veletrhu plánovaného v tomto roce v termínu od 16. do 22. května. Na veletrhu je plánována i oficiální účast ČR. O vývoji situace a případném posunutí termínu výstavy vás budeme informovat.

P. Svoboda, zemědělský diplomat ČR pro země západního Balkánu, 19.3.2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem