přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Nouzový stav byl odvolán od 7. 5. 2020

15.5.2020

Za posledních 24 hodin bylo v Srbsku testováno 6 194 osob, u 79 byla prokázána přítomnost viru Covid-19. V pondělí bylo také zahájeno kolektivní testování s cílem zjistit celkovou promořenost obyvatelstva. Do konce června by měla být prověřena přítomnost viru v 7 000 rodinách.

Srbská vláda tento týden dále prodloužila platnost opatření, které upravuje ceny základních potravin a zdravotních pomůcek a zmrazuje výši marží u tohoto zboží na stav před pandemií.

Vzhledem k tomu, že nouzový stav byl odvolán od 7. 5. 2020, nejsou ještě zcela jasná všechna pravidla a omezení během trvání pandemie, v současnosti jsou nicméně platná následující opatření:

  • počet osob v uzavřených prostorech nesmí přesahovat 5 osob,

  • hromadná městská doprava v Bělehradě přepravuje pouze osoby, které jedou do nebo ze zaměstnání a mají u sebe příslušné, denně aktualizované, potvrzení, je nutno mít roušku,

  • meziměstská hromadná doprava funguje v omezeném režimu,

  • zákaz veřejných shromáždění s výjimkou shromáždění organizovaných vládou,

  • lidé mají povinnost mezi sebou dodržovat vzdálenost 2 metry (platí i v obchodech),

  • uzavřené jsou základní a střední školy.

 

Kosovo: Zákaz dovozu vajec a drůbeže z Makedonie

Kosovská veterinární správa přijala 13. května 2020 rozhodnutí o zákazu dovozu vajec a drůbeže z Republiky Severní Makedonie z důvodu drůbežího moru ve dvou chovech brojlerů v této zemi.

Makedonská Agentura pro potraviny a veterinu (Агенција за храна и ветеринарство) oznámila 10. května nákazu farmy ve skopském obvodu Gazi Baba. Ve zprávě na svém oficiálním webu informuje o stažení z prodeje a likvidaci masa z tohoto provozu a apeluje na chovatele, aby respektovali zákonem předepsaná opatření ochrany před touto nemocí.

 

Bosna a Hercegovina: Pandemie pravděpodobně zvýší kvalitu vína

Dočasné uzavření restaurací a hotelů, zákaz tradičních velkých svateb a zastavení přílivu turistů na Jadran přineslo hercegovským vinařům značné problémy s odbytem. Bosenskosrbský deník Glas Srpske v jednom z posledních vydání upozorňuje, že v minulosti úspěšná vinařství čeká na podzim další problém a tím je přeplnění skladovacích kapacit. Velká vinařství v regionu mají totiž zpravidla i vlastní vinohrady. Steva Popovac - vlastník vinařství "Popovac", ve výše uvedeném deníku uvedl, že pokud se mu nepodaří víno včas prodat, sníží výnos vinohradu. A to by přineslo i vyšší kvalitu dodává.

 

Zpracoval: P. Svoboda, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě

Tel: +381 11 3336225

Mob: +381 63 388931

E-mail: pavel_svoboda1@mzvcz

15.5.2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem