přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Srbsko plánuje vývoz vepřového a kuřecího masa do EU

8.10.2021

Branislav Nedimović, srbský ministr zemědělství oznámil, že Srbsko by mohlo v průběhu příštího roku opět po více než třiceti letech získat povolení k vývozu vepřového a kuřecího masa na trh zemí EU. Srbsko se dle něj v těchto dnech dohodlo s orgány EU na zahájení procesu schválení povolení k vývozu masa do EU.

Naposledy bylo srbské vepřové a drůbeží maso na pultech obchodů v EU ještě v dobách Jugoslávie.  Ohledně reálnosti získání povolení k vývozu především vepřového masa v průběhu příštího roku však panují pochybnosti a například Vitomir Vidović, profesor zemědělské fakulty v Novém Sadu a odborník na genetiku prasat, si myslí, že vývoz vepřového masa do EU bude možný až řádově za dva roky. V té době by totiž Srbsko mělo vybít poslední kusy prasat, které byla očkována vakcínou proti klasickému moru prasat. EU již dávno zakázala používání této vakcíny, a proto také brání dovozu vepřového ze zemí, kde se tato vakcína stále používá nebo požívala, dokud nedojde k úplné genetické obměně chovu. V Evropě je navíc aktuálně přebytek vepřového a například selata z Dánska se do Srbska dovážejí za 1,83 EUR/kg živé váhy zatímco v Srbsku domácí výrobci prodávají selata za 1,95 EUR/kg živé váhy. Na druhou stranu pokud Srbsko opravdu získá povolení k vývozu vepřového a kuřecího masa do zemí EU, tak to může být impuls pro investice do nových farem v Srbsku a to je opět příležitost pro řadu českých firem, které dodávají technologie chovu prasat či drůbeže nebo kompletní farmy.

 

Srbsko očekává letošní vývoz agrární produkce v hodnotě kolem 5 miliard USD

Jak uvedl deník Politika, Srbsko eviduje za první pololetí roku 2021 čtrnácti procentní nárůst vývozu své agrární produkce na zahraniční trhy. Zatímco v roce 2020 činil celkový vývoz srbské agrární produkce do zahraničí 4,14 miliardy USD, tak pro letošní rok se očekává, že vývoz dosáhne cca 5 miliard USD. Přebytek v srbském agrárním obchodě činil v roce 2020 1,84 miliard USD, což byl oproti roku 2019 nárůst o 312,7 miliónů USD respektive navýšení o 20,5 %. Srbsko pokrývá agrární dovoz agrárním vývozem ze 180 %. ČR má se Srbskem dlouhodobě kladné saldo agrárního zahraničního obchodu, které v loňském roce dosáhlo hodnoty 38 mil. Kč. Agrární vývoz z ČR do Srbska činil v r. 2020 cca 590 mil. Kč a dle porovnání výsledků agrárního vývozu za prvních osm měsíců r. 2021 se stejným obdobím r. 2020 lze očekávat, že v r. 2021 překročí hodnota vývozu hranici 600 mil. Kč.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem