přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Srbsko chce zavést podporu na zavádění nových technologií do potravinářské výroby

20.11.2020

Srbský ministr zemědělství oznámil, že Srbsko v nadcházejícím období přijme vládní nařízení k zavádění nových technologií do výroby a také připraví první atlas potravinářského průmyslu v Srbsku.Vládním nařízením chtějí v Srbsku motivovat investory, aby zaváděli nové technologie do výroby potravin.

Motivace má být založena na pobídkách a daňových úlevách, které byly doposud vázané na zvýšení zaměstnanosti a nyní mají být provázané s nákupem nových technologií i za využití předvstupní pomoci EU pro rozvoj venkova (IPARD fondy).

Atlas potravinářského průmyslu by měl poskytnout představu o vybavení a kapacitách výrobců a zpracovatelů. Například bude přehledně uvedeno, kolik má Srbsko v každé části země skladovacích kapacit a kdo je užívá a na základě toho bude možné určit slabá místa.

Oblast dodávek technologií do potravinářské výroby by mohla být zajímavá i pro české firmy zabývající se zaváděním nových technologií pro potravinářství i skladování. Zemědělský diplomat v Srbsku proto bude sledovat vývoj v dané oblasti za účelem upřesnění podmínek s cílem možného zapojení českých dodavatelů.

Zhoršující se situace v souvislosti s virovou nákazou COVID-19

Dle údajů srbského Ministerstva zdravotnictví bylo ve čtvrtek 19. 07. 2020 k 15,00 hodině v Srbsku registrováno celkem 104 097 případů COVID-19, je hospitalizováno 5589 osob a z toho na plicních ventilátorech je připojeno 186 osob.  Celkem 1110 osob zemřelo v souvislosti s nakažením COVID-19. Jen v posledních 24 hodinách bylo evidováno 6 109 nových nakažených osob a 29 úmrtí v souvislosti s nákazou COVID-19. Srbsko provedlo doposud celkem 1 573 980 testů na COVID-19 a z toho 18 980 testů v posledních 24 hodinách.

V Srbsku je od pondělí 16. listopadu denně zaznamenáván rapidní nárůst počtu nakažených (v pondělí 2813, v úterý 4994, ve středu 5613 a ve čtvrtek 6109 osob). Nejvíce hospitalizovaných za 24h bylo v úterý (1000 pacientů), celkový počet hospitalizovaných stoupal i ve středu a ve čtvrtek.

Ve většině srbských obcí je epidemiologická situace hodnocena jako mimořádná, v ostatních částech země ji považují za velice nepříznivou s tendencí přeměnit se v mimořádnou. Situace se výrazně zhoršuje každým dnem nejvíce v AO Vojvodina a v jihovýchodním Srbsku.

Epidemiologové varují, že republikový zdravotnický systém je těsně před kolapsem. Zneklidňuje navíc fakt, že mezi hospitalizovanými pacienty je stále více lidí mladšího věku. 

 

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzvcz {Vladimir_Vana@mzvcz}

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem