přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Srbská společnost Budimka zabývající se zpracováním ovoce intenzifikuje výrobu

30.10.2020

Firma Budimka z města Požega v Srbsku, poté co byla privatizována a před čtyřmi měsíci opětovně zahájila provoz, oznámila, že její stávající výrobní linky pracují na plnou kapacitu.

Od 110 dodavatelů především ze západní části Srbska vykoupila firma cca. 10 000 tun jablek, ze kterých vyrábí mošt, kaše a další produkty. Pro příští rok plánuje společnost opětovné zavedení zpracování jahod, malin, švestek a dalšího ovoce. Jak uvedl výrobní ředitel společnosti Budimka pan Milan Kotarac, v plánu je rozšíření výrobní řady, což znamená i rekonstrukci stávajících výrobních linek, nákup nových linek na zpracování ovoce a také investice do automatizace. To by mělo umožnit i navýšení celkové produkce. Zde by mohla být i příležitost pro české firmy zabývající se dodávkami technologií pro zpracování ovoce.

ČERNÁ HORA – obnoven vývoz jehněčího masa do arabských zemí

Podle portálu „e-Kapija“ zahájila Černá Hora po dlouhé přestávce několika desetiletí opět vývoz jehněčího masa na arabský trh, což představuje novou příležitost pro rozvoj chovu ovcí v Černé Hoře. Tento týden vyplula z černohorského přístavu Bar směrem do Libanonu první loď s nákladem 5.500 kusů jehňat. Tento obchod byl realizován s podporou vlády Černé Hory prostřednictvím firmy Franca-Meso promet, kupujícím je mezinárodní společnost s dlouholetou obchodní tradicí Sleiman.CO. „Naše společnost se zabývá touto činností řadu let a poprvé jsme přítomni v Černé Hoře. Otevíráme náš trh pro vaši zemi, protože ve vašich horách chováte velmi kvalitní jehňata. Můžeme odebírat až 150 000 kusů jehňat ročně a kromě libanonského trhu jsme přítomni i v dalších arabských zemích – Saudské Arábii, Libyi, Kataru, Kuvajtu a Jordánsku“, uvedl Hussein Sleiman, ředitel společnosti Sleiman.CO pro oblast hospodářských zvířat. 

Chorvatsko – mlékárenská společnost MEGGLE prodala svůj výrobní závod v Osijeku

Deník „Glas Slavonije“ uveřejnil informaci, že ve středu 28. 10. 2020 podepsala společnost MEGGLE Hrvatska smlouvu o prodeji své mlékárny ve městě Osijek chorvatské firmě Belje plus patřící společnosti Fortenova Grupa (bývalý AGROKOR).

Společnost Belje, která plánuje zahájení vlastní výroby od 1. 1. 2021, nákupem nemovitostí a výrobní linky od MEGGLE zachová dlouholetou tradici výroby mléka ve východní oblasti Chorvatska – Slavoniji. Rovněž se podaří zachovat odkup mléka od dosavadních dodavatelů společnosti MEGGLE. Matthias Oettel, předseda správní rady společnosti MEGGLE GROUP, v této souvislosti uvedl, že MEGGLE si je vědomo důležitosti zachování výroby mléka v Osijeku a z toho důvodu také společnost odkládala rozhodnutí o svém odchodu z výroby mléka v Chorvatsku, jak jen to bylo možné. Dle deníku „Glas Salvonije“ pan Oettel uvedl: „Jsme rádi, že s novým majitelem bude výroba zachována. Společnost MEGGLE byla po celou dobu sociálně citlivý a odpovědný zaměstnavatel a spolehlivý obchodní partner. Dosažením dohody s Fortenova Grupa potvrzujeme, že jsme jím zůstali i v tomto procesu restrukturalizace a stejnými principy se chceme řídit i nadále“.

Fortenova Grupa doposud produkovala cca. 10 % z celkového objemu mléka vyrobeného v Chorvatsku, což je cca. 5 % domácí potřeby. Největší část mléka, kterou Belje zpracovává, se využívá pro výrobu krémového sýru ABC, kterého se ročně vyprodukuje cca. 3 700 tun a plánuje se další navýšení. Jak uvedl pan Fabris Peruško, výkonný ředitel Formtenova Grupa „Belje kontinuálně pracuje na zvýšení hodnoty a posílení vlastních značek. Abychom využili všechny potenciály ABC sýru, který je jednou z nejsilnějších regionálních značek a naším exportním produktem, potřebuje Belje dodatečné výrobní kapacity. Stažení MEGGLE z trhu nám umožnilo, abychom je získali ve velmi krátkém čase.“

Dle vyjádření předsedy Správní rady Belje pana Andreje Deana by převzetí majetku MEGGLE a rozvoj nových výrobků měl být dodatečným impulsem pro navýšení výroby mléka a investice malých výrobců do dojných farem v Chorvatsku.

 

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzvcz {Vladimir_Vana@mzvcz}

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem