přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19 nijak nezlepšuje

26.3.2021

Počet nových pozitivních případů se za s poslední 2 týdny příliš nemění (poslední týden v průměru cca 3.000 - 3.500 nových případů denně) a tato čísla přímo souvisí s počtem provedených testů. Průměrná pozitivita za posledních 7 dní stoupla na 19,2 %, stále se však jedná o vysokou hodnotu.

V sedmidenním průměru je denní přírůstek 44,15 nakažených na 100.000 obyvatel. Vysoká je nadále úmrtnost na COVID 19, s denním průměrem 55 úmrtí.

Dne 22. 3. 2021 vstoupil Libanon do čtvrté závěrečné fáze uvolňování protiepidemických opatření (každá z fází trvala 2 týdny). Téměř vše se v této fázi otevírá, všechny podniky a instituce, nově i dosud uzavřená sportoviště a restaurace, i když s omezením kapacity a pro vstup je třeba předem zajistit zvláštní povolení přes online platformu. Otevírací doba obchodů a restaurací je omezená do 19 hod. Uzavřené zůstávají bary a noční podniky a zakázáno je konání společenských akcí pro větší počet osob.  Na základě rozhodnutí ministra školství zůstávají školy až do odvolání nadále uzavřené a výuka probíhá on-line.

Mezinárodní letiště v Bejrútu zůstává v provozu.  Pozemní hranici ze Sýrie lze překročit s omezeními dle jednotlivých kategorií osob dle národnosti a účelu cesty.

Libanonské mince mizí z trhu

Existuji 2 důvody, proč jediné libanonské mince, o nominálních hodnotách 250 Lir a 500 Lir, mizí z trhu.

Zásluhu na tomto stavu má v prvé řadě mimořádně vysoká inflace, která meziročně (2019-2020) dosáhla 80 % a maloobchodní ceny jsou již standardně zaokrouhlovány na celé 1000 Lir, což je nejnižší nominální hodnota libanonské bankovky. Druhým zajímavým důvodem, proč mince mizí z trhu, je skutečnost, že jejich samotná hodnota převýšila hodnotu nominální a mince se taví s cílem získat ušlechtilé kovy. Mince o nominální hodnotě 250 Lir mají hmotnost 5 gramů a skládají se z mědi, hliníku a zinku. Vzhledem k dominanci černého kursu místní měny LBP vůči USD je reálná hodnota mince 250 Lir ve skutečnosti pouze 0,02 US centů, což je přibližně o polovinu méně, než hodnota jednotlivých komponentů této mince, tj. mědi, hliníku a zinku obsažených v těchto mincích. Pokud jde o mince v nominální hodnotě 500 Lir, které váží 6 gramů a skládají se z niklu a oceli, jsou také předmětem zájmu vzhledem k tomu, že po roztavení jenom samotná hodnota získaného niklu převyšuje nominální hodnotu této mince.

Centrální banka Libanonu již v roce 2021 nové mince do oběhu nevydává a v brzké době lze předpokládat, že ve formě oběživa budou na trhu pouze papírové bankovky. Při stávajícím tempu inflace lze očekávat, že se brzy na trhu objeví i bankovky o vyšší nominální hodnotě než je bankovka 100 000 Lir. (v r. 2021 bankovka o nejvyšší nominální hodnotě). V březnu 2021 odpovídá libanonská bankovka o nominální hodnotě 100 000 Lir přibližně hodnotě 8 USD.

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem