Růst cen potravin v Libanonu je nejvyšší z regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA)

5. 2. 2021

Při hodnocení dopadu pandemie COVID-19 na inflaci cen potravin v regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA) uvádí Světová banka, že ceny potravin v Libanonu v období mezi 14. únorem 2020 a lednem 2021 prudce vzrostly ve všech kategoriích.  Byla srovnávána  změna cen potravin v 19 zemích regionu MENA v celkem pěti hlavních kategoriích,  kterými jsou sacharidy, mléčné výrobky, ovoce, maso a zelenina.

Ceny čerstvého nebo zmrazeného masa  v Libanonu vzrostly mezi  únorem 2020 a  lednem 2021 o 103,4 %, což představuje nejvyšší nárůst ceny této položky v regionu. Naproti tomu cena čerstvého nebo zmrazeného masa  v regionu MENA  vzrostla v průměru o 10,6 %.

Také cena banánů v Libanonu v sledovaném období vzrostla o 88,6 %, což představuje nejvyšší regionální nárůst ceny tohoto ovoce,  v porovnání  s průměrným nárůstem 10,5 % mezi zeměmi MENA. Libanon byl spolu s Džibuti a Jemenem jedinými zeměmi v regionu, které zaznamenaly nárůst cen banánů o více než 20 %.

Cena vajec v Libanonu souběžně vyskočila o 86 % mezi únorem 2020 a  lednem 2021, což je nejvyšší nárůst ceny tohoto produktu ze zemí MENA. Libanon, Džibuti, Írán, Sýrie a Jemen byly jedinými zeměmi v regionu, které vykázaly růst cen vajec o více než 20 %. Pro srovnání se cena vajec v regionu zvýšila v průměru o 6,7 %.

Cena rýže a rajčat se v Libanonu ve sledovaném období zvýšila o 81 %, respektive o 80 %, což je nejvyšší regionální nárůst cen těchto potravinářských výrobků. Také ceny cibule vyskočily o 70 %, respektive o 64,6 %, což je nejvyšší cenový skok u těchto produktů v regionu. Ceny brambor v Libanonu vzrostly v sledovaném období o 64,3 %, což je nejvyšší nárůst mezi zeměmi MENA, oproti průměrnému nárůstu  v regionu o 4,4 %. Cena čerstvého nebo mraženého kuřete rovněž vzrostla v sledovaném období o 61 %, což je po Džibuti druhý nejvyšší nárůst v zemích MENA a ve srovnání s průměrným regionálním nárůstem 16,6 %. Libanon byl spolu s Džibuti a Saúdskou Arábií jedinými zeměmi v regionu, které vykázaly zvýšení ceny čerstvých nebo mražených kuřat o více než 20 %.

Ceny jablek a pomerančů  vzrostly o 50 %, respektive o 53,7 %,  v období mezi únorem 2020 a  lednem 2021, což je nejvýznamnější zvýšení cen tohoto ovoce mezi zeměmi MENA.  Libanon, Maroko a Jemen byly jedinými zeměmi v regionu, kde se zvýšila cena pomerančů o více než 20 %. Také cena zpracovaného tekutého mléka v Libanonu vzrostla o 52 %, což je po Džibuti druhý regionálně nejvyšší  cenový nárůst. Cena sýrů dále vzrostla o 16,4 %, což je páté nejvyšší regionální zvýšení této kategorie v této kategorii, zatímco cena chleba v Libanonu se ve sledovaném období zvýšila o 8 %, což představuje devátý nejvyšší nárůst ceny chleba mezi zeměmi MENA.

COVID-19  

Vzhledem k maximálně přísnému lockdownu se v týdnu 5/2021  počet nakažených nemocí COVID-19  pohyboval  na úrovni  3000 nakažených denně. Situace se oproti týdnu 4/2021 nezměnila. Nadále platí přísný celostátní lockdown  do 8/2/2021, což znamená absolutní  zákaz vycházení 24/24. V případě potřeby je nutné nahlásit opuštění domova na  linky provozované policií. Maloobchodní síť je  uzavřena, v omezené míře (od 08 do 15 hod.) zůstávají otevřené pouze lékárny, prodej chleba, ovoce a zeleniny a benzínové stanice. Velké maloobchodní řetězce (Spinneys a Carrefour) zprovoznily tzv. objednávkovou a rozvážkovou službu. Mezinárodní letiště v Bejrútu je otevřené, hraniční přechody do Sýrie jsou uzavřeny. Doporučení podnikat cesty do Libanonu pouze v nezbytně nutných případech. Vstup do země povolen pouze s negativním PCR testem.

Námořní přístavy v Bejrútu a v Tripoli jsou v provozu pouze pro nákladní dopravu, osobní přeprava je stále zastavena. Kromě tzv. silových ministerstev, správy letiště a přístavů, je v souladu s absolutním zákazem vycházení státní správa mimo provoz.

Centrální banka Libanonu má nadále vyhrazený 1 pracovní den v týdnu pro svoji operativní činnost související s platbami a státními dotacemi na dovoz nezbytně nutných zemědělských a průmyslových  komodit. Pobočky komerčních bank jsou uzavřeny. I přes to, že maloobchod je na kolenou, vše nasvědčuje tomu, že místní obyvatelé pochopili nezbytnost kompletního uzavření země, protesty byly hlášeny pouze ze severního města Tripoli, což je dominanta sunitské části Libanonu. Hlavním důvodem protestů byla nejenom nedostupnost potravin, ale také, z kraje roku postupně zveřejňované  cenové informace  z maloobchodního sektoru.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.