přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rusové si kompenzují exotické dovolené nákupem tropického ovoce

13.11.2020

Ruské řetězce se shodují na tom, že letos výrazně rostou prodeje tropického ovoce. Např. síť „Vkusville“ zaznamenala 15% růst prodejů avokáda a manga. Řetězec X5 Retail Group, do kterého patří obchody jako „Perekrestok“, „Pyaterochka“, „Karusel“ a další, pozorují dvojnásobnou poptávku po avokádu, mangu, kiwi a ananasech.

V síti Auchan se prodeje tropického ovoce dokonce ztrojnásobily a v řetězci Magnit rostou především prodeje manga. Vzhledem k ceně zůstávají nejpopulárnějším tropickým ovocem banány.

Podle zástupců řetězců a analytiků existuje více důvodů pro toto nákupní chování. Podle některých si Rusové v prvé řadě kompenzují nemožnost cestovat do exotických destinací alespoň nákupem tropického ovoce. Zvýšení prodejů bezpochyby souvisí s velkou úrodou manga v Egyptě, odkud se ovoce v tomto období do Ruska dováží. Dalším faktorem je také to, že řetězce rozšiřují prodejní plochy ovoce a zeleniny a v aktuální době kladou důraz na propagaci zdravého stravování. Svůj vliv má bezpochyby i prudké zdražení jablek, nebo to, že lidé více vaří a připravují jídlo doma.

Trend potvrzují i celní statistiky. Za období leden – srpen 2020 vyrostl objem dovezeného čerstvého ovoce v kategorii mango, guava a mangostan o 27,3 % na hodnotu 22,53 tis. tun. Dovoz avokáda vyrostl o 64 % na hodnotu 33,9 tis. tun a dovoz kiwi vyrostl o 6 % na 52,9 tis. tun.

Importér tropického ovoce „Prime frukt“ upřesňuje, že egyptské mango, které se dováží v kontejnerech po moři, nemá drahou logistiku a umožňuje prodeje ovoce za rozumné ceny. Nyní však začíná sezóna dovozu tropického ovoce z Asie, což kvůli letecké dopravě a devalvaci rublu může podražit až o 20-35%. V takovém případě prodejci očekávají, že opadne i poptávka ze strany spotřebitelů.

Covid-19 v Rusku – Moskva zpřísňuje opatření

Denní přírůstek k 13. listopadu činil 21 983 tis. nových případů v celé zemi, čísla nad 20. tisíc jsou evidována již týden v řadě. Nakažení nejrychleji přibývají v Moskvě, kde bylo naposledy zaznamenáno téměř 5,97 tis. nových případů za den. Dochází k přetížení nemocnic a nedostatku zdravotnického personálu.

V Moskvě jsou od 13. listopadu do 15. ledna zpřísněna opatření. Např. studenti vysokých škol byli převedeni na distanční výuku; restaurace a bary musí být mezi 23 a 6 hod. uzavřeny; nesmí se pořádat vánoční trhy, exkurze a další akce spojené s větším množstvím osob. Kina a koncertní sály mohou fungovat jen za podmínky, že bude zaplněno max. 25 % kapacity. Většina úřadů a firem pracuje z domova. Studentům a seniorům bylo pozastaveno zvýhodněné jízdné v městské dopravě v Moskvě tak, aby se snížil počet cestujících. Každý region upravuje opatření v závislosti na situaci individuálně. Plošně v celém Rusku platí povinnost nošení roušek a rukavic v obchodech, hromadné dopravě a dalších uzavřených prostorech.

Rusko má vzájemně otevřené hranice země pouze s některými vybranými státy (např. Turecko, Tanzanie, Velká Británie, Bělorusko, Kazachstán a další), ale cestující z ostatních zemí až na výjimky do Ruska stále mají zakázaný vstup. Většina mezinárodních letů zůstává zrušena. ČSA obnovily lety na lince Praha – Moskva – Praha dvakrát týdně (středa a neděle), které jsou aktuálně platné do konce listopadu. Aeroflot provozuje dvakrát týdně jednosměrnou linku z Moskvy do Prahy (čtvrtek a sobota).

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem