Ruský export zemědělské techniky roste. Nakupují ji i čeští zemědělci.

28. 8. 2020

Za prvních sedm měsíců letošního roku vyrostl export ruských kombajnů a zemědělské techniky o 23% na hodnotu 8,6 mld. rublů. Export roste už sedmý rok v řadě a zatím se na něm negativně neprojevila ani koronavirová krize.

Zemědělské práce prakticky všude na světě pokračovaly bez omezení, proto se poptávka po zemědělské technice nijak výrazně nesnížila. Ruskému exportu naopak pomohlo oslabení rublu, které zboží v zahraničí zlevnilo. Exportovány jsou nejen ruské značky, ale také technika zahraničních značek, které lokalizovaly výrobu na území Ruska.

V letošním roce Rusko zatím exportovalo 646 kombajnů, 1,37 tis. kusů adaptérů jako např. lisy, žací stroje nebo sekačky, 472 bran, 274 traktorů, 209 pluhů a 52 postřikovačů. Hlavními trhy jsou okolní postsovětské země, Evropa a Blízký východ. Podle ruských statistik v letošním roce export ruské zemědělské techniky vyrostl nejvíce do České republiky (více než pětinásobně), dále pak do Nizozemí, Bulharska, Francie a Německa.

 

Ruští ovocnáři chtějí zavést sezónní kvóty na dovoz jablek a švestek

Ruští ovocnáři požádali ministra zemědělství o podporu prostřednictvím zavedení množstevních kvót na dovoz zahraničních jablek a švestek. Navrhují omezení importu především v období domácí sklizně. Chtějí, aby dovoz byl dovoz jablek omezen v září a říjnu a dále pak v lednu až dubnu, kdy prodávají skladové zásoby. V případě švestek chtějí omezení od třetí dekády července po první dekádu září. Cílem je vyrovnat na trhu domácí a dovozové ovoce v poměru 60:40.

V období sklizně je ruský trh zavalen dovozovými jablky a nadbytek způsobuje tlak na cenu, která nutí ruské ovocnáře prodávat jablka nepříliš výhodně. V posledních letech řada firem za podpory státních dotací vkládá velké finanční prostředky do zakládání nových sadů, nicméně kvůli klesajícím cenám ovoce se obor stává méně ziskový a tudíž méně atraktivní.

Nápadu zavedení kvót se však brání zástupci obchodních řetězců, jelikož se obávají, že v případě domácí neúrody bude nabídka sortimentu značně omezena. Žádost ruských ovocnářů je aktuálně posuzována na Ministerstvu zemědělství Ruska a zatím není jasné, jestli podobná omezení budou zavedena.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikola.hruskova@mze.cz).

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.