Rusko plánuje kompenzovat ztráty výrobcům slunečnicového oleje a cukru

9. 4. 2021

V prosinci loňského roku ruská vláda po dohodě s výrobci a obchodníky „zastropovala“ ceny slunečnicového oleje a cukru, jelikož chtěla chránit spotřebitele před jejich dalším zdražením. Olej v loňském roce podražil o 26,29 % a cukr o 63,97 %.

Jejich maximální cena byla na tři měsíce stanovena ve výši 95 rublů/litr a 36 rublů/litr. Tyto limity byly následně od 1. dubna prodlouženy na několik dalších měsíců, v případě cukru do 1. června, u oleje do 1. října. Pro ruské výrobce je ale taková situace dlouhodobě neudržitelná a nevýhodná. Ruská vláda tak v rozpočtu plánuje vydělit 9 miliard rublů, které by měly sloužit jako částečná kompenzace ztrát pro výrobce slunečnicového oleje a cukru.

Výrobci oleje by měli dostat kompenzace asi 10 rublů na litr, v případě cukru by to mělo být asi 5 rublů na kilogram, za každé zboží, které dodají do obchodů se „zastropovanou“ cenou. Výrobci tento krok vítají, nicméně již dopředu upozorňují, že 9 miliard rozhodně nepokryje všechny jejich ztráty. Očekávají, že v avizovaném období regulací by měli dodat do obchodů asi 800 tis. tun cukru, zatímco kompenzace pokryjí pouze 600 tis. tun. V případě oleje je situace obdobná.

Zdražování cen potravin je posledních několik měsíců v Rusku velmi diskutované téma. V případě zdražování cukru se jedná o důsledek toho, že v roce 2019 se zvýšily osevní plochy cukrové řepy a obor byl ze strany státu podporován. To přineslo nadúrodu cukrové řepy a nadbytek cukru, který zapříčinil pád cen na polovinu. V roce 2020 tak zemědělci snížili osevní plochy a úroda byla celkově nižší, což naopak vedlo k tomu, že produkce řepy a cukru poklesla, a to zákonitě vyvolalo nedostatek a růst cen. V letošním roce se plánuje zvýšení osevních ploch o 10-15 % na 1,06 mil. ha, což by mělo přinést úrodu řepy ve výši 40 mil. tun a následnou výrobu 6 mil. tun cukru. To by mělo uspokojit spotřebu v Rusku, a zároveň zajistit zásoby na další období. Ministerstvo zemědělství RF tak vyvrací fámy o tom, že v zemi bude v létě cukru nedostatek a ceny ještě více porostou.

Zvyšování cen oleje souvisí s neúrodou slunečnice v roce 2020 způsobené suchem a také zvýšenou poptávkou po oleji na světových trzích. Zároveň jsou obviňovány ruské obchodní řetězce, že jejich marže ke zvyšování cen tohoto základního produktu výrazně přispívá. Vysoké ceny oleje však nepřináší problém jen koncovým zákazníkům, ale i zpracovatelům, pro které v rámci B2B nejsou ceny „zastropovány“. Je tak otázkou času, kdy se zdražování oleje a cukru projeví i v dalších návazných oborech jako je např. pekařský a cukrářský průmysl, výroba majonéz, omáček a dalších potravin.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikola.hruskova@mze.cz).

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.