RUSKO chystá masivní podporu domácímu vinařství a zavádí brand „Víno Ruska“

Na konci června 2020 vstoupil v Rusku v platnost zákon „O pěstování vína a vinařství“, jehož znění bylo schváleno státní Dumou již v prosinci 2019.

Zákon přináší řadu novinek pro celé odvětví, od nastavení systému dotací, plánu na rozšíření vinic, nástrojů pro boj s pančovaným vínem, pravidla při výrobě i prodeji po nastavení parametrů pro brand „Víno Ruska“. Nová pravidla však začala vzbuzovat kritiku ještě před vstupem zákonu v platnost. Výhrady mají domácí ruští vinaři, obchodníci, ale především zahraniční exportéři vína, kteří ho považují za diskriminační. Ve státní Dumě je proto již nyní ve schvalovacím kolečku nový pozměňovací návrh zákona, který by měl některá pravidla z původního zákona upravit.

Zákon je tvořen sedmi kapitolami, které definují základní ustanovení, regulace v oblasti pěstování vína, regulace v oblasti výroby vína, národní systém ochrany vína s geografickým označením, systém dotací na federální a regionální úrovni, pravidla státního dozoru v oblasti vinařství a závěrečná ustanovení.

Jaké nejvíce diskutované změny ruský zákon „O pěstování vína a vinařství“ přináší?

  • Zákon zavádí chráněné geografické označení a brand „Víno Ruska“, pro jehož získání bude potřeba splňovat řadu přísných kritérií.
  • Zákon např. zakazuje použití importovaného materiálu (hroznů) při výrobě domácích ruských vín s chráněným geografickým označením.
  • Zákon nově rozlišuje pojmy „víno“ a „vinný nápoj“. Pokud se bude jednat o nápoj s přídavkem vody nebo nápoj vyrobený v Rusku z importovaných hroznů, musí být na etiketě zřetelně označeno, že se „nejedná o víno“. Přičemž nápis nesmí být menší než 1/5 plochy etikety.
  • Tímto požadavkem vzroste tlak na zvýšení ruské produkce hroznů, a proto zákon počítá s rozšířením plochy ruských vinic ze stávajících 95 tis. ha na 200 tis. ha.
  • Ke stimulaci rozvoje vinic a vinařství budou sloužit federální i regionální dotace. Jejich prostřednictvím bude možné dotovat např. nákup sazenic nebo rozšíření půd pro vinice.
  • Vzniká povinnost registrovat vinice a ruští výrobci vín musí nově na etiketách vín uvádět následující údaje: odrůda vína, místo původu a rok úrody.
  • V obchodech by mělo „Víno Ruska“ stát odděleně od importovaných zahraničních vín a vinných nápojů tak, aby spotřebiteli bylo jasné, z jaké kategorie si produkt vybírá.
  • Za nedodržení pravidel zákon ukládá tresty v podobě zabavení zboží a peněžitých pokut.

 

Ačkoliv již zákon vstoupil v platnost, jeho praktické dopady se podle odborníků začnou projevovat pomalu. V prvním pololetí roku 2020, před vstupem zákona v platnost, se řada ruských výrobců (především šumivých vín) předzásobila dovozovým materiálem pro svoji výrobu. Předpokládá se, že vína vyráběná z importovaného materiálu by měla z ruského trhu zmizet v roce 2021, ale reálné odhady expertů počítají až se třemi roky. Masivní rozšíření vinic ani vyřízení všech formalit není možné z roku na rok. Pozměňovací návrh zákona „O pěstování vína a vinařství“, který je aktuálně před druhým čtením ve státní Dumě, počítá se zavedením přechodných období pro aplikaci uvedených požadavků. Právě pro použití importovaných hroznů využívaných k doslazení vína by přechodné období mělo platit až do roku 2023.

Zákon a především možnosti státní podpory kvitují hlavně velké ruské vinařské společnosti, malí producenti nadšení nesdílejí, protože se obávají nárůstu byrokracie a kontrol.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikola.hruskova@mze.cz).

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.